YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çinli ailelerin bebekleri Amerikaya mı satılıyor?
Tek çocuk politikasına uymayan ebeveynlerden bebekleri alınıyor mu?
Çinli ailelerin bebekleri Amerikaya mı satılıyor?
04 Temmuz 2009 / 08:56 Güncelleme: 04 Temmuz 2009 / 00:00

Çin'de 'tek çocuk politikasına' uymayan ailelerden alınan 80 kadar bebeğin ABD ve AB ülkelerindeki ailelere satıldığı öne sürüldü.


Çin'in güneyinde 'tek çocuk kuralını' ihlal eden ailelerden alınan onlarca bebeğin, denizaşırı ülkelere satıldığı öne sürüldü.


BBC'de yer alan habere göre, Southern Metropolis News haber ajansı, sadece bir bölgeden yaklaşık 80 kız bebeğin 3 bin dolara satıldığını ortaya çıkardı.


Haberde Çin'deki tek çocuk politikasına uymayan ebeveynlerden alınan bebeklerin para karşılığı başka ülkelere gönderilmesinin sahte belgelerle gerçekleştirilmiş olabileceği belirtiliyor. Habere göre, yerel yetkililer de işin içinde olabileceği kaydedildi.


Çin'de kırsal bölgelerde yaşayanların iki çocuk sahibi olmasına izin verilirken, kentlerde yaşayanların sadece bir çocuk sahibi olmalarına müsaade ediliyor. Eğer aileler izin verilenden fazla çocuk yaparlarsa yaklaşık 3 bin dolar kadar bir ceza ödemek zorunda kalıyorlar, ki bu sözgelimi bir çiftçinin yıllık gelirine denk geliyor.


Çin'in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde yaklaşık 80 kız bebeğin kaderi de ailelerinin cezayı ödeyememesiyle çizilmiş oldu. Yetimhanelere yerleştirilen kız bebeklerin daha sonra yasa dışı yollarla ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkelerindeki ailelere para karşılığı evlatlık verildiği belirtiliyor.


Evlat edinme karşılığında verilen paranın da yetimhaneler ve yerel yetkililer arasında paylaşıldığı belirtiliyor.


Çin'de yabancıların evlat edinebilmesinin koşulları 2006'da ağırlaştırılsa da, bu önlem yaygın yolsuzluk karşısında dayanamamış görünüyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler