YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cinayet davasından beraat çıktı
Cinayet davasından beraat çıktı
05 Şubat 2013 19:30
Gaziantep'te, kendisine silah zoruyla tecavüz ettiğini iddia ederek bir kişiyi öldüren kadın mahkemenin ‘meşru müdafaa kapsamında hareket ettiğinin kabulü’ kararıyla beraat etti.

21 Kasım 2011 tarihinde Merveşehir Mahallesi’nde meydana gelen olayda Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nden gelen N.K. kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiği 43 yaşındaki Ali Kalkan'ı 2 kez bıçaklayarak öldürmüştü.

Polisin kısa sürede yakaladığı N.K. Gaziantep 4.'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkemenin mahkeme gerekçeli kararında beraatına hükmettiği N.K.'nin kurtulmak için tüm yollara başvurduğuna ve buna rağmen sonuç alamadığına işaret edildi. Ayrıca mahkemenin gerekçeli kararında, Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin raporuna göre akıl zayıflığı bulunan sanığın, mevcut akıl sağlığına rağmen uzun süre maktul A.K.’den kaçmaya çalıştığı, son olarak yaşadığı yeri değiştirdiği belirtilip, şu değerlendirmede bulunuldu, “Maktulün cinsel saldırıları ve cinsel saldırı tehditleri nedeniyle kolluk kuvvetleri ve Cumhuriyet Savcılıklarına şikayetlerde bulunmayı akıl etmiş, fakat bu başvurularından herhangi bir sonuç alınmamıştır.

Artık tüm başvuruları sonuçsuz kalan sanık N.F.’nin kendisini tekrarı muhakkak olan cinsel saldırı tehlikesinden korumak için başka bir çaresinin kalmadığının kabulü gerekecektir. Sanığın kendisine yönelik saldırılara karşılık yapmış olduğu başvuruların sonuçsuz kalması, tüm yer değişikliklerine karşılık maktulden ve cinsel taciz saldırılarından kurtulamayacağı, bu saldırıların muhakkak tekrarlanacağı, saldırılardan başka şekilde kurtulma seçeneği kalmadığı yönünde, mevcut akıl zayıflığı birlikte değerlendirildiğinde; makul, haklı ve kabul edilebilir tehlike altında olduğuna inanan sanığın, tehditle kendisini çağıran maktulü iki kez bıçaklama şeklinde gerçekleşen eyleminde meşru müdafaa kapsamında hareket ettiğinin kabulü.”

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler