YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çikolatayı görüntüsünden ayırt edin"
"Çikolatayı görüntüsünden ayırt edin"
03 Ağustos 2013 13:25
Bayramın vazgeçilmezi çikolata, görünüşü ve ağızda bıraktığı aromayla tazeliğini ortaya koyuyor.

Denizli'de 1932 yılında Babadağ ilçesinde şekerciliğe başlayan Helvacı ailesi, dört kuşaktır sürdürdükleri mesleklerine 150 çeşit tatlı üretimiyle devam ettiriyor. Helvayla başlayan üretimi, lokumadan çikolataya, kabak pestilinden patlıcan tatlısına kadar birçok ürünle çeşitlendiren aile, yurt içine olduğu gibi yurt dışındaki müşterilerine ürünlerini gönderiyor.

Kardeşi ve çocuklarıyla mesleği devam ettiren Necip Helvacı, yaptığı açıklamada, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle evlere ikram için çikolataların yerini almaya başladığını bildirdi.

Son yıllarda çikolatanın revaçta olduğunu kaydeden Helvacı, çikolata seçiminde bilinçli tercihler yapmanın doğru adım olduğunu ifade ederek, "bilinen, tanınan" markaların avantajlarının bulunduğunu söyledi.

"Kaliteli, bilindik çikolataya biraz fazla ödüyorsun, ama ucuza satılan ürünün sağlık açısından yolaçağı rahatsızlık ihtimali değerlendirildiğinde aslında daha ucuza malloluyor" diyen Helvacı, taze çikolatanın kendisini renginden ortaya koyduğunu belirtti.

Helvacı, "Çikolatanın tazesi kakao renginde oluyor. Bayat çikolataların beyazladığını, renginin attığını fark edebilirsiz. Taze çikolata ağızda erir, kaliteli düşük ya da bayat olanı ise top top, pütür pütür olur. Zaten tadı da lezzeti de kendini hissettirir. Mağazalarda, markalı ürün satılan yerlerde bayat mamulün olması mümkün değil" dedi.

Çikolatanın mutluluk hormonu salgısını artırdığına dikati çeken Helvacı, taze çikolatanın fazla yenmesinin bir sakıncasının olmadığının altını çizdi.

Çikolatanın kaliteli ve hijyenik ortamda satılmasının önemini vurgulayan Helvacı, bilinmemiş markalardan almak yerine, mağazalardan tanıdık, bildik ürünlerden alınmasının önemli olduğunu tekrarladı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler