YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ciğerlerimiz ne kadar yandı?
Ciğerlerimiz ne kadar yandı?
27 Ağustos 2013 16:49
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl 2 bin 274 adet yangının meydana geldiğini, bu yangınlarda 8 bin 592 hektar alanın yandığını söyledi.

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar'da Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay'ı ziyaret etti. Eroğlu, ziyaret sırasında, gazetecilerin 2013 yılında meydana gelen orman yangınları miktarındaki sorusu üzerine, 27 Ağustos 2013 saat 09.00'a kadar 2 bin 274 adet yangının çıktığını kaydetti. Bu sene sıcaklıkların çok fazla olduğunu aktaran Eroğlu, hava sıcaklıklarının geçen yıla göre ortalamalarda 1-1,5 derece arttığını belirtti. Nem muhtevasının da düşüklüğüne bağlı olarak rüzgar durumu sebebiyle yangınların sayısının fazla olduğuna dikkati çeken Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şunu ben gururla ifade ediyorum.

Yanan alanlarda çok büyük bir artış yok. Yangın sayısı fazla ancak yanan alanlar fazla değil. Şu ana kadar 8 bin 592 hektar alan yandı. Türkiye, yılda ortalama 10 bin hektar civarında yangın görüyor. Geçmişte bu yanan alanların miktarı çok fazlaydı ama biz çok büyük bir teknoloji kurmak suretiyle yangınlara çok kısa sürede müdahale ediyoruz. Hızlı bir müdahale, yangınların büyümesini engelliyor. Yangın başına yanan alan miktarı çok düşük. Yaklaşık 3-3,5 hektar civarında. Bir yangın çıktığında en fazla 35 dönüm kadar bir alan yanıyor." Yangınların ekonomik olarak da kaybının olduğuna vurgu yapan Eroğlu, şöyle konuştu: "Bununla ilgili yıl sonunda bir çalışma yapacağız, şu anda ekonomik kaybını söylemek mümkün değil.

Fakat biz yılda 300-400 milyon liralık yangınla mücadele için masraf yapıyoruz. Hava araçları, arazözler, personel ve yangında söndürmeyle ilgili gerekli malzemelerin yıllık harcaması 300-400 milyon liraya kadar çıkıyor. Yanan alanları ağaçlandırıyoruz. Yanan alanların tamamı yanmadığı için satmak, değerlendirmek mümkün. Diğer ülkelere göre bizde yanan alan miktarı çok düşük. Son 20 yılda yanan alanların ortalaması binde 4 civarında. Ama diğer ülkelerde Fransa'da yüzde 4-6, Portekiz'de yüzde 33'ü yanmış. En düşüğü bizde. Orman teşkilatı çok güçlü, fedakar bir teşkilatımız var. Çok ciddi eğitim veren tesislerimiz var.

Antalya'da yangınla mücadelede eğitim veriyoruz. Hatta yurtdışından gelenleri dahi eğitiyoruz." - Mühimmat deposunun taşınması Eroğlu, 5 Eylül 2012'de patlama meydana gelen Afyonkarahisar'daki mühimmat deposunun taşınma çalışmaları yönündeki soru üzerine de şunları söyledi: "Genelkurmay Başkanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ile bunun başka bir yere taşınmasını görüşüyoruz. Eğer siz gerekli tesisleri kurarsanız TOKİ marifetiyle, biz burayı taşırız şeklinde karşılıklı görüşmemiz olmuştu. Silahlı kuvvetlerimiz buna hazır. Şu an TOKİ ile görüşülüyor. Bir karar verceğiz. Şu anda görüşmeler devam ediyor. Arkadaşlar endişe etmesin.

Etrafında gerekli tedbirler alınıyor, daha hassas davralanılıyor. Neticede bunları başka bir yere taşımak daha uygun olabilir. Artık orası şehir içinde kaldığı için taşınması uygun olabilir. Bizim de kanaatimiz o yönde, zaman içinde gerçekleşebilir. Ben konuyu takip ediyorum. İnşallah hayırla neticelenir."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler