YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ciğerden bir parça anneye
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde, karaciğer hastası kadına kızından alınan karaciğer dokusu nakledildi.
Ciğerden bir parça anneye
02 Nisan 2010 / 19:24 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 19:29

Akdeniz Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir yıl önce Batman'da Hepatit B ve D'ye bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konulan beş çocuk annesi İnayet İnsel'e 19 yaşındaki kızı Güneş İnsel'in karaciğerinden alınan doku, Doç. Dr. Alihan Gürkan, Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından başarıyla nakledildi.

Doç. Dr. Alihan Gürkan, İnayet İnsel'in hastalığının son döneminden yapılan nakille kurtulduğunu bildirdi. Karaciğer hastalarına seslenen Doç. Dr. Gürkan, nakil için erken başvurunun çok önemli olduğunu, çünkü karaciğer nakillerinde ne kadar geç kalınırsa ameliyatın da riski o kadar yüksek olduğunu ifade etti.

Ameliyata katılan Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özkan da İnayet İnsel'in karaciğerinin iki ayrı atardamarını mikroskop altında birleştirdiklerini bildirdi.


-''KIZIM SAYESİNDE KURTULDUM''


Karaciğer dokusu nakledilen olan İnayet İnsel, kızının hastalığını öğrendiğinde hiç tereddüt etmeden ameliyat masasına yatmayı kabul ettiğini belirterek, kızı sayesinde kurtulduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Karaciğerinden alınan parçanın annesine nakledilen Güneş İnsel ise annesinin sağlığına kavuşması için hiç düşünmeden ameliyat için gönüllü olduğunu belirterek, ''Annemin sağlığına kavuşmasını istedim. Bu nedenle karaciğer bağışı yapmaya gönüllü oldum'' şeklinde duygularını dile getirdi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler