YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çift penisli, 2 metre boyunda
Çift penisli, 2 metre boyunda
06 Nisan 2010 22:27
İngiliz Biology Letters dergisinin araştırmacıları, Filipinler'de, çift penisli, 2 metrelik bir kertenkele türü keşfetti.

Araştırmacılar, büyük bir gizlilik içinde gözlerden uzak yaşayan canlı renklere sahip bu hayvanın Endonezya'daki Komodo ejderi ile yakın akraba olduğunu, bununla birlikte yeni keşfedilen kertenkelenin Komodo ejderinin aksine etobur olmadığını kaydetti.

''Varanus bitatawa'' adı verilen bu kertenkelenin Luzon Adası'nın kuzeyindeki bir vadide bulunduğunu belirten araştırmacılar, yerli halkların tüketttikleri bu hayvanı avlandığına ve doğal ortamının da sürekli olarak yok edildiğine dikkati çekti.

Araştırmacılar, nüfusunu henüz bilmedikleri türün tükenme tehlikesi altında bulunduğunu düşünüyor.

Bedeni ve ayakları mavi-siyah olan ''Varanus bitatawa''nın, yeşil-sarı çizgileri bulunuyor. Erkeklerinde çift penis bulunuyor ve tıpkı bazı kertenkele ve yılanlarda olduğu gibi çiftleşme sırasında dönüşümlü olarak kullanabiliyor. Bilim adamları, ''Varanus bitatawa''nın Luzon Adası'nın güneyinde de bir akrabaları bulunduğu, ancak ''Varanus olivaceus'' adı verilen bu türün farklı biçimde evrimleştiğini düşünüyor. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler