YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ceylan'ın ailesine sanatçı desteği
Aralarında Lale Mansur'un da bulunduğu 8 sanatçı Lice'de Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti
Ceylan'ın ailesine sanatçı desteği
13 Ekim 2009 / 21:20 Güncelleme: 13 Ekim 2009 / 21:42

Aralarında Lale Mansur, İlkay Akkaya ve Zeynep Tanbay'ında bulunduğu 8 kişilik heyet, Lice ilçesi kırsalında patlayıcıyla hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un Bingöl'ün Genç İlçesine bağlı Yayla köyündeki ailesini ziyaret etti. 

 
 

Köydeki evlerinin önünde oturan sanatçılar Ceylan Önkol'un annesi Saliha ve babası Raif önkol'a baş sağlığı diledi. 
Burada bir açıklama yapan Zeynap Tanbay, sessiz kalmamak ve destek olmak için geldiklerini belirterek, ''Acınızı paylaşıyoruz. Başka ceylanlar ölmesin. Biz yapılan açıklamalara inanmıyoruz. Ceylanın annesi babası kardeşi ne derse ona inanırız. Kesinlikle Ceylan'ın ölümünü, öldürülüşünü  kabul etmiyoruz. Buraya gelmekten utanıyoruz ve suçluluk duyuyoruz. Aptal yerine konmak istemiyoruz'' dedi. 
 

Anne Saliha Önkol da, kızının utanılacak bir şekilde ölmediğini anlataratk, "Başka kızlar ölmesin. Yapılan açıklamaları kınıyoruz. Kızım takdirlik, akıllı biriydi. Bulduğu bir şeyi patlatacak değildi." diye konuştu.   
 

Amcası olan yayla köyü Muhtarı Abdusammet Gencioğlu da," Yapılan açıklamalarda  bulduğu patlayıcıya vurması sonu meydana gelen patlamada öldüğü belirtiliyor. Darenin arka kısmı ile vursa elini keser, arka tarafı ile vursa patlatamazdı. Devlet veya PKK tarafından, kim tarafından oraya atılmış bilmiyoruz, uzman değiliz. Nasıl olduğunu uzmanlar ortaya çıkarsın. Türk bayrağı altında yaşayan bizler hepimiz kardeşiz. Bir Ceylan öldü başka Ceylanlar ölmesin. Barış istiyoruz.''diye konuştu.  
 

Yaşamını yitiren Ceylan Önkol'un Ağabeyi Rıfat Önkol ise, "Olay günü evin önündeydim. Bir uğultu ve hemen 2-3 saniye sonra bir patlama sesi geldi. Damda olan komşulara etraftan kalkan bir duman falan görünüyor mu diye sordum.  Sizin hayvanların olduğu yer deyince hemen koştum. Olay yerine ilk ben yetiştim. Hayvanlar hep birarada toplanmıştı kardeşime seslendim cevap vermedi. Biraz ilerleyince yerde parçalanmış cesedini gördüm. Annem ile kardeşim arkamdan geliyordu. Annemin kardeşimin parçalanmış cesedini görmemesi için gömlek ve atletimi üzerine örttüm. hemen tanıdık ve akrabalara telefon açtım. Bağlı olduğumuz Şenlik Köyü Muhtarı FikriErtaş'ı arayarak olayı anlattım. Savcılığa haber vermesini istedim. Bir süre sonra bana savcının Abalı Köyü'ne geldiğini fakat, güvenlik nedeniyle köye gelemeyeceğini belirtmiş. Köy imamına fotoğraf makinası vermiş gelip olay yerinden fotoğraf çekecek dedi. Saatlerce bekledik. Cesedi otopsi için Abalı Karakolu'na getirmemizi istediler. Baktık devlet yetkililerinden kimsenin geleceği yok kendi imkanlarımızla cesedi karakola götürmeye karar verdik. Annem cesedin birçok parçasını eteğine sararak getirdi. Savcı gözümüzün önünde otopsi yaptı, bunun başka yerde yapılması istedim bana kızdı. Yakını olmazsan hakkında işlem yapardım dedi. Diğer delilleri neden getirmediniz dedi. İnsanlık dışı bir muameleye maruz kaldık. Olaydan 3 gün sonra savcı 5 helikopter ile olay yerine geldi. Kardeşim orada olay gününü anlatınca hakaret ederek buralarda PKK'lı olduğunu, PKK'lıların barındığını söyleyip kardeşimi kovmuş. Olayı örtbas etmesinler, o suçluyu bulup ortaya çıkarsınlar. Örtbas edilirse başkaları da bundan cesaret alır ve bu tür faili meçhuler artar. 3-4 karakolun ortasındayız sürekli gözetleniyoruz. Burada nasıl PKK'lı olur anlamıyorum.  Dareyi götürdük savcı bakıp tekrar bize verdi. Köyde korku ile yaşıyoruz. Barış istiyoruz başka Ceylanlar ölsün istemiyoruz.''şeklinde konuştu.  
 

Daha sonra sanatçılar ve aile fertleri birlikte köy mezarlığında bulunan Ceylan Önkol'un mezarını ziyaret ederek gül ve çam ağacı diktiler.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler