YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep telefonu çekmeyince...
Cep telefonu çekmeyince...
07 Haziran 2010 14:22
Rizeli'nin pratik zekası yine çözüm getirdi. Rize'de bir vatandaş, yaylada cep telefonu çekmeyince bakın nasıl bir yöntem bularak sorununu giderdi!

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı 2260 rakımlı Kavron Yaylasında GSM sinyallerini sağlıklı alamadığı için cep telefonu ile görüşme yapamayan pansiyon işletmecisi, telefonunun anten kısmına taktığı kendi yaptığı aparatla sorunu çözdü.

Pansiyon işleten Yalçın Şahin (46), arazinin engebeli, baz istasyonlarının da uzak olmasından dolayı sağlıklı GSM sinyali alınamayan yaylada, cep telefonunu kullanamadı. Şahin, başka hiçbir iletişim aracının bulunmadığı yaylada, bakır telden yaptığı aparatı cep telefonunun anten kısmına takarak konuşabiliyor.

Turizm merkezi olan yaylayı, özellikle yaz aylarında yöre halkının yanı sıra yerli ve yabancıların ziyaret ettiğini ifade eden Şahin, ''Cep telefonuyla iletişimden sadece ben değil, diğer pansiyon işletmecisi ve yaylaya gelen turistler de yararlanamıyor. Teknolojinin bu kadar ilerlemesine rağmen turizm merkezi ilan edilen Kavron Yaylasında telefonla iletişim sağlayamıyoruz'' diye konuştu.

Yaz aylarında yaylada telefonla görüşme yapabilmek için mobil istasyon kurulması yönünde ilgili yerlere başvurduklarını belirten Şahin, ''Bu konuda bir GSM şirketi, yaylaya cep telefonu hizmetinin sağlanabilmesi için gezici mobil istasyon kuracakları sözünü verdi. Bunun turizm sezonunun açılacağı bu ay içerisinde gerçekleşmesini bekliyoruz'' dedi.

Yayladakilerin dünya ile bağlantısını şimdilik kendi geliştirdiği yöntemle sağlamaya çalıştığını anlatan Şahin, sisli ve yağmurlu havalarda aparatın da fazla işe yaramadığını, cep telefonu sinyallerinin çok zayıflayabildiğini kaydetti.
AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler