YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cengiz Han'la ilgili ilginç iddia
Cengiz Han'la ilgili ilginç iddia
12 Mart 2014 00:04
ABD'deki West Virginia Üniversitesi'nden bilim insanları, Moğol lider Cengiz Han'la ilgili ilginç bir bilgi ortaya çıkardı.

Bilim insanları, Moğol lider Cengiz Han'ın Avrupa'dan Asya'ya kadar uzanan, dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından birini kurabilmiş olmasını yaşadığı dönemde dünyayı etkisi altına alan yağışlı ve ılıman havaya borçlu olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar Sibirya'daki binlerce yıllık ağaçlar üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda Cengiz Han'ın fetihlerini gerçekleştirdiği 1211-1225 yılları arasındaki dönemde Asya'nın çok fazla yağış aldığını ve hava koşullarının normalden daha ılıman olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Uzmanlar bu dönemde bölgedeki bitki örtüsünün gürleştiğini ve bu sayede Cengiz Han'ın ordularının çok iyi beslenme imkanı elde ettiğini söyledi.

Araştırmacılar ayrıca ağaçlarda yer alan yaş halkalarının Cengiz Han'ın iktidarından önce uzun süreli bir kuraklık döneminin yaşandığını gösterdiğini belirtti. Araştırmada, söz konusu kuraklığın yerleşik toplumlarda siyasi istikrarsızlığın yanı sıra krizlere yol açtığı ve bu durumun Cengiz Han'ın fetihlerini kolaylaştırdığı belirtildi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Amy Hessl, Independent gazetesine yaptığı açıklamada, "Aşırı kuraklıktan aşırı yağışlı ve verimli bir döneme geçilmesi toplumları da etkilemiş. Elbette bu Cengiz Han'ın başarısının tek nedeni değil ancak kriz ardından gelen yağış karizmatik bir liderin gücü eline almasına imkan sağlamış" dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler