YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemre nedir, zaman düşer? 2017'de Cemre düştü mü?
Cemre nedir, zaman düşer? 2017'de Cemre düştü mü?
09 Şubat 2017 14:44
Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen cemre nedir, ne zaman düşecek? 2017'de Cemre düştü mü? Arapça "kor halindeki ateş" anlamına gelen ilk cemrenin ne zaman düşeceği merak ediliyor.

Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen cemre nedir, ne zaman düşecek?  2017'de Cemre düştü mü? Arapça "kor halindeki ateş" anlamına gelen ilk cemrenin ne zaman düşeceği merak ediliyor. 

Cemre, Arapça kökenli bir kelime olup kor yani ateş anlamına gelmektedir. Türkiye'de soğuk havaların artış göstermesiyle birlikte vatandaşlar sıcak havaya hasret kaldı. Birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılan cemrenin havaya düşmesi ise baharın müjdecisi olarak kabul ediliyor. Peki 2017 yılı ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre düşmesi nedir? İşte cevabı...

1384908_6a8613d2e0036c8181ebd4dea729c837.jpg

 İLK CEMRE NE ZAMAN 2017'DE DÜŞECEK?

Cemre, 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihinde suya, 5-6 Mart tarihinde ise toprağa düştüğüne inanılmaktadır. Halk cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanır. Ancak bu coğrafi bilgilerle çatışmaktadır. Çünkü; güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

CEMRE NEDİR? NE ZAMAN DÜŞER?

Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ''kasım günleri'' ve ''Hızır günleri'' olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler