YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cem Uzan'a hapis şoku!
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, iş adamı Cem Uzan'ı ''nitelikli zimmet'' suçundan 18 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı.
Cem Uzan'a hapis şoku!
29 Mart 2013 / 16:50 Güncelleme: 29 Mart 2013 / 20:37

İşadamı Cem Uzan, babası Kemal Uzan, kardeşleri Murat Hakan Uzan ve Ayşegül Uzan'ın da aralarında bulunduğu 48 sanığın "dolandırıcılık" ve "zimmet" suçlarından yargılanmasına devam edildi. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Bahaatin Uzan’ın da aralarında bulunduğu 12 sanık hazır bulundu. Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme sanık Cem Uzan'a hakim hissedar olup yönetimi ve denetimi elinde bulundurduğu bankaya ait toplam 1 milyar 468 milyon 240 bin 378 TL banka parasını, zimmetin açığa çıkmasını önleyecek hilelerle nitelikli biçimde kendisine ve diğer Uzan aile mensuplarına aktararak zimmetine geçirdiği ve zarar miktarının büyüklüğü, ülke ekonomisinde meydana getirdiği zararın çokluğunu dikkate alarak 19 yıl hapis cezası verdi.

Cezayı suçu zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle 22 yıl 2 aya arttıran mahkeme, sanığın mahkemeye karşı tutum ve davranışları lehine takdir indirim nedeni kabul ederek cezayı 18 yıl 5 ay 20 gün hapis cezasına indirdi. Mahkeme ayrıca 4 milyar 404 milyon 721 bin 134 lira adli para cezasına çarptırdığı Uzan hakkındaki gıyabi tutuklama halinin devamına karar verdi.

Mahkeme Cem Uzan Ayşegül ve Bahattin Uzan'ın da aralarında bulunduğu 28 sanık hakkındaki nitelikli dolandırıcılık suçundan açılan davanın suç tarihinin 3 Temmuz 2003 tarihinden önce olması nedeniyle 7,5 yıllık dava zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırılmasına hükmetti. Heyet yine Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve örgüte üye olmak suçlarından açılan davanın zaman aşımı süresi dolması nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Ayşegül Uzan ve Melahat Uzan'ın da aralarında bulunduğu 14 sanığın zimmet suçundan beraatına karar veren mahkeme sanıklar Raife Aynur, Olgun Uyar ve Ufuk Uzunkaya hakkında ise nitelikli zimmet suçuna iştirakten 7 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 4 milyar 404 milyon 513 bin 400 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti.
Mahkeme heyeti sanıklar Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan ve Yeşim Öztürk hakkında açılan nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek ve nitelikli zimmet suçlarından açılan davanın sanıkların bugüne kadar savunmalarının alınamaması nedeniyle haklarında hüküm kurulamayacağı gerekçesiyle haklarındaki davaların ayrılmasına karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan ve Cem Uzan'ın, "suç işlemek için örgüt kurmak" ve "nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 9 ile 31'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu. İddianamede, aynı kişilerin "nitelikli zimmet" suçundan ayrıca 21'er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması talep ediliyordu. 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler