YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cayır cayır yanasın inşallah'
Odunu çalınan nine, 'Odunu yazdan al, benim babam. Benim malımın ortağı mısın? Bu dünyada da öte dünyada da cayır cayır yanasın inşallah' diyerek beddua etti.
'Cayır cayır yanasın inşallah'
19 Ocak 2010 / 21:28 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 21:46

Adana'da, 9 yılda evine 10 kez hırsız giren ve yaklaşık 90 bin TL değerinde altın, mücevher ve para çalmasına tepki gösteren 78 yaşındaki Saadet Çerçi, son olarak hırsızların bahçedeki odunları çalması üzerine "Odununu yazdan  al, benim babam. Benim malımın ortağı mısın bu dünyada da öte dünyada da cayır cayır yanasın inşallah' yazılı karton bırakarak hırsızlara tepki gösterdi. 

Merkez Seyhan ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesi'inde oturan ve 9 yıldır hırsızlardan bıkan 78 yaşındaki Saadet Çerçi hırsızları evinden uzaklaştırmak için farklı yöntemler ortaya koyuyor. Eşini bir süre önce kaybeden ve 3 çocuğu da ABD'de çalışan Saadet nine çok iyi duymadığı için geceleri hırsızlarla başı dertte. Portakal bahçelerinin içinde bulunan evine giren hırsızlar yüzünden 9 yıldır gün yüzü göremiyor.  2001 yılında maaşını çekmek için Çerçin'in ayrıldığı evine giren hırsızlar, yaşlı kadının biriktirdiği 90 bin lira değerindeki altın, mücevher ve parayı alarak kaçtı. O günden bugüne hırsızların uğrak yeri haline gelen Saadet Nine'nin evi 9 yıl boyunca 10 kez soyuldu. Kulağı iyi duymadığı için hırsızlar evde ve bahçede ne varsa çaldılar. Hırsızlar son olarak da bahçede bulunan odunları çalmaya başladı. Hırsızlardan bıkan Saadet nine bunun üzerine hırsızlara bir not yazdı. Eşyalarının çalınmasından bıkan yaşlı kadın, bahçede bulunan odunların üzerine 'Odununu yazdan al, benim babam. Benim  malımın ortağı mısın? Bu dünyada da öte dünyada da cayır cayır yanasın inşallah' yazılı karton bıraktı. Ancak hırsızlar bu notu da dikkate almayarak odunları çalmaya devam etti. Ne yaptıysa bir türlü hırsızlara baş edemeyen Saadet nine eline çiçek alarak Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'i ziyaret etti.

Sorununa çözüm bulunmasını istemek için Emniyet Müdürlüğü hizmet binasına gelen yaşlı kadın, Emniyet Müdürü Kesmez ile görüşmek istediğini bildirdi. Çerçin, bunun üzerine Özel Kalem Büro Amirliği'ne yönlendirildi. Buradaki görevlilere sıkıntısını anlatan Çerçin, bir süre beklediği Kesmez'le görüştü. Kesmez'e şikayetini anlatan yaşlı kadın, "9 yıl önce bir sürü paramı ve altınlarımı çaldılar. Eve girdiğimde her yeri dağınık görünce düşüp, bayılmışım. Ondan sonra başım dertten kurtulmadı. Birkaç kere daha evine girip, eşyalarımı çaldılar. Benim kulağım çok fazla duymadığı için olayı daha sonra fark ediyorum. Geçen gün pencerenin demirini kırıp, içeri girmişler. Bahçede yakmak için biriktirdiğim odunlarımı, meyvelerimi çalıyorlar. Bıktım, usandım. En sonunda dayanamayıp yazı yazdım, belki okurlar da insafa gelip,  bir daha evime girmezler diye. Ama o yazı da fayda etmedi. Her gün gelip, odunluğumdan bir kucak odun alıp götürüyorlar. Gece güvenle yatamaz hale geldim" dedi. Sorunlarına çözüm bulunmasını isteyen Çerçin, "3 oğlum eğitimlerini aldıktan sonra ABD'ye gitti.  Burada tek yaşıyorum. Babamdan kalan evi de satıp, başka yere gitmem" diye konuştu. 

Emniyet Müdürü Kesmez de, asayiş yönünden yaşanan sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını ve bölgedeki polis  sayısını arttıracaklarını söyledi. Kesmez, asayişten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Bayram Tekin ve Asayiş Şube Müdürü Ahmet Aydemir'e Çerçin ile görüşmeleri için talimat verdi.


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler