YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı bomba eylemlerinin bilançosu ağır
Canlı bomba eylemlerinin bilançosu ağır
20 Kasım 2015 17:29
Terör örgütleri tarafından ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik son 19 yılda canlı bombalar kullanılarak gerçekleştirilen 22 saldırıda özellikle siviller hedef alındı.

Türkiye'de terör örgütlerince son 19 yılda ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik gerçekleştirilen canlı bomba eylemlerinin bilançosu ağır oldu.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, tüm dünyayı canlı bomba eylemleriyle kana bulayan terör örgütlerinin ilham kaynağı, Haşhaşiler tarikatının kurucusu Hasan Sabbah oldu. 

Dünyadaki birçok ülke gibi konum itibarıyla tarihin her döneminde hedef ülke Türkiye'de başta PKK olmak üzere DHKP-C ile son dönemde de DAEŞ tarafından çok sayıda saldırı gerçekleştirildi. Polis ve askerle yüzlerce masum insanın katledildiği ve hafızalardan kolay kolay silinmeyecek kanlı saldırılarda zaman zaman canlı bombalar da kullanıldı.

Tunceli'de 5 Nisan 1999 ve Ankara'da 20 Mayıs 2003'te gerçekleştirilen saldırılarda canlı bombaların üzerindeki düzeneğin erken patlamasıyla sadece teröristler ölürken, şans eseri yaralanan olmadı. 20 saldırıda ise 276 sivil, 11 polis ve 8 asker hayatını kaybederken, bin 660'ın üzerinde sivil ile 58 asker ve 51 polis yaralandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler