YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale gazileri protezlerle ayakta durdu
Çanakkale gazileri protezlerle ayakta durdu
12 Mart 2016 17:05
Çanakkale Savaşları'nda uzuvlarını kaybeden gaziler için, günün olumsuz koşullarına rağmen protezler yapıldığı tarihi kayıtlarda yer aldı.

Çanakkale Savaşları'ndaki kahramanlıklarıyla adını tüm dünyaya duyuran ve bazıları vatanı, bayrağı ve dini için bir parçalarını Gelibolu Yarımadası'nda bırakan gaziler, kopan ya da kesilmek zorunda kalınan kol ve bacaklarının yerine metal ve ahşap malzemeden yapılmış protezlerle yaşamlarını sürdürdü.

foto-367.jpgGelibolu Yarımadası'nda 101 yıl önce vatanları için canlarını seve seve feda kahraman şehitlerin yanında, gövdelerinin bir parçasını bu kutsal topraklarda bırakan Mehmetçikler de Türk insanının gücünü tüm dünyaya gösterdi. 

Savaş sırasında kah atılan bir kurşun, kah Çanakkale topraklarını metrelerce havaya savuran top mermisi yüzünden bacaklarını kaybeden gaziler için günün zor koşullarına rağmen protezler yapıldığına dair bilgi ve fotoğraflar kayıtlarda yer aldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşlar sırasında cephede en çok ıstırap çekilen konunun askerlerin uzuvların kesilmesi olduğunu söyledi.

Tarihi belgelerde kimi askerlerin bacaklarının ağır yaralanmalardan dolayı dizinden ve diz altından kesildiği bilgisinin yer aldığını belirten Esenkaya, "Askerlerimizin yeniden yürüme yetisine kavuşması için protez ayaklar yapıldı. 

Bu hizmeti yapan özel atölyeler vardı. Protezler metal ve ahşap aksamlı şekilde üretildi" dedi.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler