YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanak anten tarih oluyor
Çanak anten tarih oluyor
15 Şubat 2015 08:32
Büyükşehirlerde görüntü kirliliği yaratan çanak antenler tarih oluyor. Onun yerine 'düzlemsen anten' gelecek. TÜBİTAK'tan onay olan antenlerin fiyatı da ucuz olacak.

Şehirlerde anten kirliliğine son verecek buluşun görüntüleri ilk kez ortaya çıktı. Türksat'ın katma değerli hizmetler kapsamında tamamladığı "Düzlemsel Anten Projesi" sonucunda, eski tip ve çanak antenleri tarihe gömecek bir teknoloji geliştirildi. Yarım metre en ve boyunda bir tablo inceliğinde olan ve kareden oluşan düzlemsel anten, binaların dış cephesine, balkon duvarlarına ya da benzeri yerlere yerleştirilebilecek.

Fiyatı uygun olacak

TÜBİTAK'tan onay alan ürünün kısa zamanda pazara sunulması hedeflenirken, fiyatının da her tüketicinin alabileceği ucuzlukta olacağı öğrenildi. Montaj kolaylığı yanında şehir estetiğine çeki düzen verecek olan antenin panelinin içinde çok sayıda mini anten bulunuyor. Mini antenler, havadaki sinyali topluyor ve merkezdeki işlemciye iletiyor. Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, "Çalışmalar son aşamaya geldi. Tüketiciye yakın zamanda sunulmasını hedefliyoruz" dedi.

TÜBİTAK'ın geliştirdiği ince ve estetik antenin görüntülerine ise ilk kez Sabah'tan Uğur Becerikli ulaştı. Mavi renkli hazırlanan prototip antenin istenen renge boyanabileceği belirtiliyor.

1-690.jpg

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler