YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camilerdeki ilginç mahyalar
Camilerdeki ilginç mahyalar
07 Ekim 2009 09:33
İstanbul'daki bazı camilere, İstanbul'un kurtuluş yıldönümü nedeni ile asılan mahyalar tepki üzerine söndürüldü

İstanbul'daki bazı camilere önceki gece İstanbul'un kurtuluş yıldönümü nedeniyle asılan mahyalar dikkat çekti. "Ne mutlu Türküm Diyene", "Ordumuza Şükran Borçluyuz", "Önce Vatan" gibi ibarelerin yer aldığı mahyalar tepki üzerine söndürüldü.
 

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü nedeniyle İstanbul'daki bazı camilere asılan mahyalar dikkat çekti. Süleymaniye Camii'ne asılan "Ne Mutlu Türküm Diyene", Eyüp Sultan Camii'ne asılan "Önce Vatan", Sultanahmet Camii'ne asılan "Ordumuza Şükran Borçluyuz", Yeni Cami'ye asılan "Milli Birlik Esastır" yazılı ibareler dün geceye kadar ışıklandırıldı. İddiaya göre, gelen tepkiler üzerine bu gece mahyaların ışığı söndürüldü.
 

Süleymaniye Camii çevresindeki esnaflar ilk defa Ramazan ve kutsal geceler dışında ışıklandırılmış mahya gördüklerini ve bu güne kadar da "Ne Mutlu Türküm Diyene" ifadesinin yer aldığı bir mahyaya rastlamadıklarını belirtti. Bazı vatandaşlar mahyalarda yer alan ifadelerin sakıncalı olmadığını söyledi bazıları ise demokratik açılım tartışmalarını yaşandığı bir zamanda buna benzer eylemlerin ayrımcılığı körükleyeceğini ifade etti.  

Tek parti döneminde de (1923-1946) ideolojikl mesaj veren mahyalar da kullanımıştı: 'Müslümanlar Cumhuriyetperverdir', 'Var ol İnönü.' 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler