YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler doldu taştı
Bu gece yüce kitabımız Kuran-I Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "Bin aydan daha hayırlı olarak müjdelenen Kadir Gecesi...Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu özel gecede vatandaşlar camileri akın etti.
Camiler doldu taştı
26 Ağustos 2011 / 22:54 Güncelleme: 27 Ağustos 2011 / 00:29

İzmir'deki camilerde Kadir Gecesi dolayısıyla yoğunluk yaşandı. 

İftarlarını yapan İzmirliler, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, ''bin aydan daha hayırlı'' diye tanımlanan geceyi ibadetle geçirmek için kentteki camilere gitti.

Tarihi camilerden biri olan Hisar Camisi imam hatibi Yakup Bıyıklıoğlu, Kadir Gecesi'nin önemini anlattığı vaazında, camilerin sabaha kadar açık olacağını belirtti. ''Bin aydan hayırlı olan'' Kadir Gecesi'nde bol bol dua edilmesi gerektiğini vurgulayan Bıyıklıoğlu, dualarda açlık sıkıntısı yaşanan Somali'nin de unutulmamasını istedi.

Genç, yaşlı ve kadınların yanı sıra çok sayıda çocuğun da geldiği camide, içeride yer bulmakta zorlanan cemaat, dışarıda yerlere serdikleri seccadeler, kilimler, karton parçaları ve gazeteler üzerinde ibadet ederek Kadir Gecesi'ni idrak etti.

Yoğunluk nedeniyle caminin bahçesi dışındaki alanda da namaz kılındı. 

EDİRNE

Kadir Gecesi dolayısıyla Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi başta olmak üzere Edirne'deki camilerde yoğunluk yaşandı.

Batı Trakya ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yanı sıra gurbetçilerden bazıları, Selimiye Camisi bahçesinde iftarlarını yaptıktan sonra Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, ''bin aydan daha hayırlı'' olarak tanımlanan geceyi ibadetle geçirmek için Türk-İslam mimarisinin şaheserlerinden sayılan Selimiye Camisi ile diğer camilere gitti.

Yaklaşık 10 bin kişinin geldiği Selimiye Camisi'nin avlusunun yanı sıra bahçesi de hınca hınç doldu. Genç, yaşlı ve kadınların yanı sıra çok sayıda çocuğun da geldiği camide, inananlar ellerini semaya açarak dua ettiler.

Batı Trakya'dan gelen Hayriye Mehmet Civanoğlu, Kadir Gecesi'ni Osmanlı'ya başkentlik eden Edirne'de, idrak etmek için yüzlerce kişi geldiklerini ifade ederek, ''Bu kutlu geceyi Selimiye Camisi'nde yaşadığım için çok duyguluyum'' dedi.

İzni biten birçok gurbetçi de ibadet için mola verdikleri Edirne'den, yaşadıkları ülkelere gitmek üzere Kapıkule Sınır Kapısı'na hareket ettiler.

BURSA

Bursalılar, Müslüman alemi için büyük önem taşıyan Kadir Gecesi'nde camileri doldurdu.

Kuran-ı Kerim'in indirildiği gece olarak inanılan Kadir Gecesi'nde Bursalılar özellikle Ulucami gibi tarihi camilere büyük ilgi gösterdi. Birçok vatandaş, iftarlarını akşam ve teravih namazlarını kılmak istedikleri tarihi camilerin çevresinde açtı.

Türk İslam dünyasının en eski ibadethanelerinden biri olan kent merkezindeki Ulucami, yine tarihi günlerinden birini yaşadı. Yoğun ilgi nedeniyle erkekler cami içerisinde kadınlar ise avluda namaz kıldı.
AA

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler