YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler doldu, taştı
Ankaralılar, ramazan ayının ilk Cuma namazı için camileri doldurdu.
Camiler doldu, taştı
05 Ağustos 2011 / 14:58 Güncelleme: 05 Ağustos 2011 / 15:01

Müslümanlar için yılın en kutsal ayı olarak kabul edilen ramazanın ilk Cuma namazı için vatandaşların akın ettiği camilerden Kocatepe Camisi'nde, Cuma namazı öncesinde Ankara Müftüsü Hakkı Özel vaaz verdi. Özel, vaazında Ramazan ayının Müslümanlar için önemini anlattı.

Daha sonra, hutbe veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de İslam'da ramazan, yardımlaşma ve komşuluk ilişkilerinin önemine ilişkin bilgi verdi. Yardımlaşma ve paylaşmanın, İslam dinine göre büyük önem arz ettiğini ifade eden Görmez, ''Allah'ın bizlere sunduğu nimetleri paylaşmak, rızkı paylaşmak, yokluk içinde olanlara Allah'ın bize sunduğu nimetlerle yardımda bulunmak büyük önem arz ediyor. Son iki asırdır insanlığın önünde duran en büyük akabelerden biri, Afrika'dır. Afrika, büyük günahların işlendiği kıtadır. Afrika, açlığa, sefalete mahkum edilen coğrafyadır. Oradaki açlığın en büyük sebebi, küresel aç gözlülüktür. Bu sebeple, millet olarak üzerimize düşeni yapabilmek için tarih boyunca başka insanlara yardım eli uzattığımız gibi Afrika'ya da el uzatmalıyız'' şeklinde konuştu.

Görmez, Afrika'ya yardım kampanyasına Türk milletinin büyük ilgi gösterdiğini, bu ilginin tüm insanlık için umut verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, daha sonra cami ve çevresini dolduran Müslümanlara Cuma namazını kıldırdı.

Yüzlerce yıldır ezan sesinin yankılandığı Hacı Bayram-ı Veli Camisi'ne gelen müminler de cami, cami avlusu ve çevresini doldurdu.

Kılınan cuma namazının ardından, vatandaşlar Hacı Bayram-ı Veli'nin türbesini de ziyaret ederek, dualar etti. Bazı vatandaşlar ise dileklerinin olması için şeker dağıtırken, bazı vatandaşlar da Kuran-ı Kerim okudular.

Cuma namazını tarihi camide kılan bazı vatandaşlar, ramazan ayının ilk cuma günü olması dolayısıyla Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nde olmak istediklerini, burada namaz kılmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler