YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler doldu, taştı
İslam alemi için rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı mübarek ramazan ayının habercisi Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar camilere akın etti.
Camiler doldu, taştı
16 Temmuz 2011 / 00:30 Güncelleme: 16 Temmuz 2011 / 00:48

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili dolayısıyla, Hasan Tanık Camisinde program düzenledi.

Çankaya'da bulunan camide gerçekleştirilen program, akşam namazının ardından başladı.

TRT'nin de canlı yayımladığı kandil programında, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz yaptığı vaazda, bu gecenin af gecesi, berat gecesi, şefaat gecesi olduğunu söyledi.

Bu gecenin bir bakıma haktan gelip, hakka dönülen gecenin provası olduğunu anlatan Yılmaz, bu dünyada en değerli işin Allah'a kulluk, ondan sonra da Allah'ın yarattıklarına şefkat ve merhamet olduğunu kaydetti.

Yılmaz, Silvan'da hain bir pusu sonucu şehit olan askerlerin hatıralarının herkesin yüreğini sızlattığını belirterek, onlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı dileğinde bulundu.

Çeşitli camilerde görev yapan imam hatiplerin Kur'an-ı Kerim okuduğu, duaların edildiği gecede, Diyanet İşleri Başkanlığı İlahi Grubu da ilahiler söyledi.

Dolan ve dışarıda yere açılan hasırların üzerinde programı izlemeye çalışan cemaate, programın sonunda lokma ikram edildi.

EDİRNE

Berat Kandili, Edirne'de, başta Selimiye Camisi olmak üzere birçok camide düzenlenen mevlitlerle kutlandı.

Selimiye Camisi'nde Berat Kandili dolayısıyla saf tutuldu. Edirne İl Müftü Vekili Yusuf Tuna, bu gecenin Allah'ın rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğu bir gece olduğunu belirterek, ''Bu geceyi dua ederek, Allah'a yalvararak geçirmeli ve bu gecenin kıymeti bilinmeli. Bu gece, günahlardan temizlenme gecesidir. 'Berat etti' deriz. Yani günahlardan, suçlardan kendisini temizledi, temize çıktı. İşte bu berat gecesi de bizim için, müminler için temize çıkma, berata kavuşma gecesidir'' dedi.

Berat Kandili dolayısıyla kente gelen çok sayıda Batı Trakyalı ve gurbetçi, Selimiye Camisi'nde saf tutarak namaz kıldı, dua etti.

Selimiye Camisi'nin dışındaki pek çok camide de yoğunluk yaşanırken, bazı vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla tuttukları oruçlarını Selimiye Camisi'nin bahçesinde açtı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar camilere akın etti.

Ramazan ayının müjdecisi olan ve Şaban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gece olan Berat Kandili dolayısıyla Şanlıurfa'da vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağaranın bulunduğu tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki camiler ile ''Sabır Timsali'' olarak anılan Hz. Eyyüp'ün çile çektiği makamının yer aldığı rivayet edilen tarihi alanları ziyaret ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti.

Tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki Dergah Camisi'nde yatsı namazının ardından mevlit okundu.

Bu arada, sıcak havanın etkili olduğu kentte bazı hayırsever vatandaşların, kandil dolayısıyla su dağıttığı görüldü.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler