YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler doldu taştı
Kocatepe Camii'ne her bayram olduğu gibi bu bayram da insan seli aktı. Vatandaşların hınca hınç doldurduğu camide Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu bir hutbe verdi. Namaz çıkışında Pakistan için açılan yardım sandıklarına vatandaşlar duyarsız kalmadı.
Camiler doldu taştı
09 Eylül 2010 / 10:25 Güncelleme: 09 Eylül 2010 / 10:36

Ankara'nın en büyük camisi olan Kocatepe Camii bayram namazında yine doldu taştı. Vatandaşlar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte camiye akın etti. Çok sayıda vatandaşın katıldığı namazda Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu hutbe verdi. Bardakoğlu, hutbede birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Kocatepe'de kılınan bayram namazına İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya katıldı. Bakan Atalay, namazın ardından camide vatandaşlarla bayramlaştı.

Çok sayıda vatandaş bayram coşkusuna ortak oldu. Cami çıkışında seyyar satıcıların yoğun bir şekilde bulunması dikkat çekti.

Bayram namazının ardından Pakistan için yardım toplandı. Kocatepe Camii'nin her iki çıkışında yardım kutuları açıldı. Vatandaşlar, Pakistan için yapılan çağrıya duyarsız kalmadı. Bayram coşkusunun yardım kutusuna da yansıdığı görüldü.

Bayram namazını Ayasofya önünde kıldılar

Ramazan bayramı nedeniyle milyonlarca Müslüman bayram namazı için camileri doldurdu. Ancak bir grup vatandaş bayram namazını Ayasofya Camii'nin önünde kıldı. Grup, Türkiye'nin bağımsızlığının simgesi olduğunu belirttikleri Ayasofya'nın ibadete açılması için namazı burada kıldıklarını belirtti.

Ramazan Bayramı sabahında milyonlarca Müslüman camilere akın ederek bayram namazı kıldı. İstanbul'da yaklaşık 100 kişilik bir grup ise namaz için cami yerine Ayasofya Camii'nin önünü tercih etti. Türkiye'nin değişik yerlerinden gelen grup, yanlarında getirdikleri seccadeleri Ayasofya'nın önünde yere sererek saf tuttu. Gruptan bir kişi de imam oldu ve gruba bayram namazı kıldırdı. Namazın ardından dua eden grup, Ayasofya'nın ibadete açılması temennisinde bulundu. Duanın ardından da gruptakiler birbirleriyle bayramlaştı. Buradaki namaz nedeniyle polis ekipleri de tedbir aldı.

Ayasofya'nın ibadete açılmasını istediklerini ifade eden gruptakilerden Galip Karayiğit, "Ayasofya'da bayram namazı kılınması lazım. Vakit ve Cuma namazlarının da kılınması lazım. Ayasofya'nın ibadete açılması gerekiyor. Çünkü Ayasofya bu devletin kuruluş temeli, kuruluş felsefesidir. Ayasofya olmasaydı bağımsızlık olmazdı, bu devlet olmazdı. Türk devletinin olabilmesi için Ayasofya'nın ibadete açılması lazım. Ayasofya ibadete açık olmadan bağımsız bir Türkiye olmaz. Bağımsızlığımızın olduğunu göstermek için burada namaz kıldık." dedi. Namazı Ayasofya'nın içinde kılmayı planladıklarını belirten Karayiğit, emniyet yetkilileriyle görüşülmesi sonucu caminin önünde kılmaya karar verdiklerini söyledi.

İzmir'de bayram namazı huşu içinde kılındı

Ramazan Bayramı İzmir'de de coşkuyla kutlanıyor. Ramazan'ı idrak eden Müslümanlar, sabahın erken saatlerinde İzmir'deki camilere akın ederek bayram namazını huşu içinde eda etti. Bayram namazı kılınan camilerden biri de Küçükyalı semtinde bulunan Hamidiye Camii oldu. Erkenden kalkarak namaz için camiye akın eden vatandaşlar, imam tarafından verilen hutbeyi dinledi ve dua etti. Namazın kılınmasının ardından tekbirler getiren vatandaşlar, namazın bitmesiyle ilk olarak birbirleriyle bayramlaştı.

Bursa'da camiler doldu taştı

Bursalılar, Ramazan Bayramı namazı için sabahın erken saatlerinden itibaren camilere akın etti. Bir ay boyunca Ramazan'ın manevi atmosferini yaşayan vatandaşlar, bayram namazı sonrası kucaklaşarak bayramlaştı.

Özellikle Ulu Camii, Emirsultan, Yeşil, Muradiye Camii gibi tarihi camilere binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren akın etti. Bursa Ulu Camii'ye çevre illerden de yüzlerce kişi geldi. Bayram namazı saati 07.20 olmasına rağmen Bursa Ulu Camii saatlar öncesinden doldu. Vatandaşlar özellikle tarihi camilerde yer bulmakta güçlük çekti. Mahalle camilerinde de benzer tablolar yaşandı. Bayram namazı sonrası her camide bayramlaşma töreni düzenlendi.

Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Ramazan'ın getirdiği güzelliklerin sene boyunca devam etmesi gerektiğini söyledi. Müftü Gündüz, "Maalesef 'Ramazan bitti, her şey bitti' anlayışı var. Bu çok yanlış. Ramazan'ın tüm güzelliklerini bayram sonrasında da devam ettirmek lazım. Belki bugün hayatında ilk kez camiye gelen insanlar var. Bugün çok içten ve özden konuşuyorum, Ramazan'ın bu güzelliklerini devam ettirmeliyiz" dedi.

Gündüz, vatandaşlardan toplum barışını bozmak isteyenlere karşı uyanık olmalarını istedi. "Bizi bölmek isteyenler olabilir" diyen Müftü Gündüz, "Bayrağımız, Kur'anımız, ezanımız bir. Bu topraklar üzerinde binlerce yıl kardeşçe yaşadık. Aman ha oyuna gelmeyelim" uyarısında bulundu. Bayram namazının ardından Ulu Camii'ye gelen binlerce kişi kucaklaşarak bayramlaştı.

Selimiye'de Ramazan Bayramı coşkusu

Edirne'nin tarihi camilerinden Selimiye'de Ramazan Bayramı coşkusu yaşandı. Bir ay boyunca oruç tutan müminler sabah ezanı ile birlikte camilere akın etti.


Camileri kısa sürede dolduran vatandaşlar vaizler tarafından verilen vaazı dinledi. Yılın her döneminde yerli ve yabancıların akın ettiği Edirne'deki Selimiye Camii doldu taştı. Yurt dışından ve civar illerden gelenler sebebiyle camide büyük bir yoğunluk oluştu. Caminin iç kısmının tamamen dolması üzerine cemaat iç avluyu da doldurdu. Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu'nun bayram vaazını dinleyen vatandaşlar daha sonra namazını kıldı. Namazının bitiminin ardından cami cemaati bayramlaşarak evlerinin yolunu tuttu.

Hatay'daki bayram coşkusuna bir camide 5 bin kişi ortak oldu

Tüm yurtta ve dünyada coşku içerisinde karşılanan Ramazan Bayramı'nın namazı için Hatay'daki camiler tıklım tıklım doldu.

Erzin ilçesinin en büyük camilerinden olan Merkez Cami'sine bayram namazını kılmak için gelen 5 bin kadar vatandaş, bayram coşkusuna ortak oldu. İçeride yer bulamayan vatandaşlar, caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na serilen halılar üzerinde namazlarını kılabildi.

Bayram namazının öneminin vurgulandığı vaazda birlik ve beraberliğe de vurgu yapıldı.

Adana'da camiler bayram namazında doldu taştı

Adana'da saat 06.55'te kılınacak bayram namazı için camilere akın eden vatandaşlar, vaazları huşu içinde dinledi.

Türkiye'nin en büyük mabetlerinden Merkez Sabancı Camii, bayram namazına koşan cemaate dar geldi. Cami kürsüsünde konuşan din görevlileri, birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yaptı. Bayramların kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı, muhabbet gibi insani ilişkilerin pekiştirildiği günler olduğu dile getirilen konuşmalarda, kırgınlıkların son bulması gerektiğine işaret edildi. Kılınan bayram namazı, dinlenen hutbe ve getirilen tekbirler sonrası vatandaşlar, cami avlusunda bayramlaştı.

Konyalılar Mevlana Müzesi önünde bayramlaşıp dua etti

Konya'da bayram namazını Sultan Selim Camii'nde kılan vatandaşlar, Mevlana Müzesi önünde dua edip, bayramlaştı.

Ramazan ayını oruç ve ibadetlerle geçirenler, bayram neşesine erişti. Sabahın erken saatlerinde heyecanla camilere akın eden halk, kardeşlik duygularını pekiştirdi.

Konya'da Sultan Selim Camii kısa sürede dolup taştı. İçeride yer bulamayan cemaat, avluda ve bahçede bayram namazını kıldı. Daha sonra bayram hutbesini dinleyen cemaat, imamla birlikte dua etti.

Namazın ardından Mevlana Müzesi önünde bayramlaşan insanlar, burada dua ettikten sonra kabir ziyareti için Üçler Mezarlığı'na geçti.

Namaz çıkışı Pakistan'daki selden zarar görenler için yardım toplandı. Simitçiler ve pamuk çekeri satanlar da bayram sevincinden nasibini aldı.

Babasıyla birlikte bayram namazına gelen iki yaşındaki Esat Bahçıvan, ilgiyle olup bitenleri izledi.
Cihan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler