YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiler çocuk açtı
Camiler çocuk açtı
18 Temmuz 2013 12:11
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Camiler çocuk açıyor" ve "Gel bu yaz Kur'an'ı gönlüne yaz" sloganlarıyla başlattığı yaz Kur'an kursları büyük ilgi gördü. İzmir'de camiler, kurslara gelen çocuklarla doldu taştı.

Okulların kapanmasıyla başlayan yaz Kur'an kurslarında, çocukların camiye olan ilgilerini arttırmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an eğitiminde çocuklara Kur'an'ı sevdirecek yeni yöntemler uygularken, camilerde de çocukları camiye alıştırmak ve onları Kur'an eğitiminde teşvik etmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Kimi camilerde Kur'an okumayı öğrenen çocuklara çeşitli hediyeler verilirken, bazılarında ise kursa aralıksız gelen öğrencilere tablet bilgisayar ve bisiklet hediye ediliyor.

Ezgiyle "elifba" eğitimi

İzmir Bayraklı Beş Kubbeli Camisi, yaz Kur'an kurslarında çocukların yoğun ilgi gösterdiği camilerden biri. Kur'an öğretiminde ezgiyle elifba eğitimi gibi yeni teknikler uyguladıklarını dile getiren müezzin-kayyım Yasin Güngör, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın başlattığı kurslar bütün coşkusuyla devam ediyor. Bu sene kayıtlarda patlama yaşadık, çocukları sınıflara ayırdık, yaklaşık 120 öğrencimiz var ve 3 hocamız eğitim veriyor" dedi.

Bu sene çocukların elifbayı kısa sürede öğrenmeleri için özel tablolar oluşturduklarına işaret eden Güngör, çocukların harfi şekille özdeşleştirerek daha kısa sürede öğrenmelerinin sağlandığını dile getirdi.

Kur'an öğrenene tablet bilgisayar ve bisiklet

Başdurak Camisi İmamı Mehmet Rıza Önal da kursa gelen çocukların büyük bir kısmının ramazan ayı dolayısıyla oruç tuttuğunu belirterek, "Çocukların oruçlu oldukları şu günlerde Kur'an'ı öğrenmek için camilere gelmeleri takdire şayan bir olay. Bu çocukların anne ve babalarını tebrik ediyorum. Çocukların Kur'an ile buluşmaları anne babalar için evlatlarına bıraktıkları en büyük mirastır" diye konuştu.

Cami cemaati olarak kursa hiç devamsızlık yapmadan gelen çocuklara kursun sonunda tablet bilgisayar vereceklerini ifade eden Önal, "Bugünlerde, kurslara iştirak eden çocuklara aslında tablet az gelir. Çocukların katılımı çok iyi düzeyde ayrıca kendileri de çok gayretli" ifadelerini kullandı.

"Anlamını öğrenmek insana daha çok huzur veriyor"

Yaz Kur'an kursu öğrencisi 11 yaşındaki Enes Aydın, kursa severek geldiğini belirterek, "Ben kursa tablet için gelmiyorum, öğrenmek için geliyorum. Arada bir teneffüslerde maç yapıyoruz, oyun oynuyoruz, yaramazlığı az yapıyoruz" dedi.

Aynı kurstan 15 yaşındaki Besna Bilge de kursta çok şey öğrendiğini kaydetti. Bilge, "Mesela Kur'an'ın anlamını öğrendim. Daha önce ayetleri biliyordum ama anlamını bilmiyordum. Anlamını öğrenmek insana daha çok huzur veriyor" diye konuştu.

Kursa Kur'an'ı ve dini bilgileri öğrenmek için geldiğini ifade eden 9 yaşındaki Ali Safa Çoban ise şunları söyledi:

"Ben hem burada kalıp namazlara da geliyorum. Namazda da çok iyi vakit geçiriyoruz. Kur'an-ı Kerim'de biraz kötüyüm ama her gün okuyarak geliştirmeye çalışıyorum. Ben hem tableti kazanmaya geldim hem de öğrenmeye geldim"

İzmir'de Kültürpark içerisindeki Fuar Mescidi imamı Hilmi Balcı da kurslara gelen çocukları çok sevdiklerini aktararak, "Onların da camiyi ve cami cemaatini sevmeleri için her sabah kahvaltı yapıyoruz. Kurs bitiminde Kur'an-ı Kerim öğrenen her çocuğa bisiklet vereceğiz" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler