YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camide erotik film skandalı
Yunanistan'da ibadete kapalı Alaca İmaret Camisi'nde sergilenen Nimfea videosuna Türkler “erotik” diye tepki gösterdi. Video, tepkiler sonucu camiden çıkarıldı.
Camide erotik film skandalı
20 Ekim 2013 / 22:10 Güncelleme: 20 Ekim 2013 / 23:31

Yunanistan'ın Selanik kentinde geçen ay başlayan sanat festivali bienalin sergi mekânlarından biri de eski Alaca İmaret Camisi'ydi. İbadete kapalı olan ve çeşitli etkinliklerde kullanılan camide Fransız sanatçı Ange Leccia'nin 'Nimfea' adlı video çalışması da sergileniyordu.

Hürriyet'in haberine göre; Omuzlarından üstü görünen bir kadını su içerisinde ağır hareket halinde gösteren 2007 tarihli 'Nimfea' videosu Alaca İmaret'te dev bir ekrana yansıtıldı. İşte bu video Türkiye ile Yunanistan arasında krize neden oldu.

Selanik'teki "Doğu Makedonya-Trakya Müslamanları Eğitim ve Kültür Derneği", erotik buldukları bu videoyu Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris'e şikâyet etti.

Şikayet ettiler

Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin de, Belediye Başkanı dahil ilgili Yunan makamları ve Selanik Başpiskoposu Anthimos'a gönderdiği mektupta "Alaca İmaret'in cami olarak inşa edildiğini, ibadete kapalı olmasının Müslümanlar açısından önemini daha az kılmadığını ve bu müstehcen videonun kaldırılması talebinde bulunduğunu" belirtti.

Nimfea ikinci kez camiden çıktı

'Nimfea' bir süre için Alaca İmaret'ten başka bir mekâna taşındı ancak geçen hafta tekrar camide gösterilmeye başlandı.

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla Selanik'e gelen binlerce Türk turist, bayram öncesi ziyaret ettikleri Alaca İmaret'teki videoyu görünce şikâyette bulundu. Durum tekrar Türk Dışişleri Bakanlığı'na iletildi.

Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Yunan makamları nezdinde girişimde bulunarak videonun camiden kaldırılmasını istedi. Belediye Başkanı Butaris'in "Sanatta müstehcenlik olmaz" itirazlarına rağmen, Yunan hükümeti videonun başka bir mekana götürülmesi talimatı verdi. Talimatla video, bayram arefesinde yeniden kaldırıldı.

İbadete kapalı

Türkiye defalarca Alaca İmaret Camisi'nin bayram namazlarında ibadete açılması için girişimlerde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler