YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cami avlusunda baz nöbeti
Mahalleli, camiye baz istasyonu kurulmasına izin vermiyor.
Cami avlusunda baz nöbeti
01 Şubat 2010 / 19:33 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 19:48

Isparta'da 6 ay önce bir GSM şirketinin Medine Camisi'ne baz istasyonu kurma girişimini engelleyen Fatih Mahallesi sakinleri,  aynı mücadeleyi şimdilerde yeniden veriyor. 29 Ocak Cuma günü yatsı namazından sonra baz istasyonunu kurmak için Medine Camisi'ne gelen iki yetkiliye mahalleli tarafından izin verilmedi.

Medine Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından GSM şirketine, yıllık 6 bin dolara kiraya verildiği iddia edilen camide istasyon kurulmasının önüne geçmek için mahalle halkı seferber oldu. Mahalle Muhtarı Ahmet Selvi, bir gece yatsı namazından sonra camiye girerek, kimsenin haberi olmadan acele ile istasyonunun kurulmak istendiğini öne sürdü. İnsan ve çevre sağlığına olumsuz yönde etki eden baz istasyonunu mahalleye hem de cemaatin 5 vakit ibadet yaptığı kutsal mekana kurdurmayacaklarını kaydeden Selvi şunları söyledi: "Namaz kılınan yere baktık gördük ki bir kabin yapılmış. Bunun üzerine hep birlikte tepkimizi ortaya koyduk ve baz istasyonu kurmaya gelenlere engel olduk. Şikayetimizi aktarmak için Valilikle, Belediye ve Müftülükle görüştük. Ancak tüm kurumlar, bu konunun kendilerini ilgilendirmediğini söylediler. Biz kime şikayet edeceğiz. Derdimizi kime anlatacağız? En azından bize bir şikayet mercii gösterin."  

Altı ay kadar önce de yine bir başka GSM şirketinin camiye baz istasyonu kurmak için harekete geçtiğini anımsatan Muhtar Selvi, "Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince, camiye baz istasyonu kurulmasına izin verilmiyor. O halde yetkililerin buna bir dur demesi gerekiyor. Ancak biz muhatap bulamıyoruz" dedi. Caminin hemen yanında Çocuk Eğlence Evi bulunduğunu hatırlatan Selvi, "Hemen ileride okul var. Çevrede çok sayıda hane mevcut. Cemaat 5 vakit namazını buruda kılıyor. Camiye yaşlı insanlar geliyor. Mahalle insanımızın sağlığı bozulsa kim hesap verecek. Sağlığa zararlı olduğu söylenen istasyonu mahallemiz de hem de camimizde istemiyoruz" şeklinde konuştu.

KADINLAR NÖBET TUTUYOR 

Cami içerisinde baz istasyonu kurulmak istenmesine en çok mahallenin kadınları tepkili. Adeta bir tim oluşturan kadınlar, cami avlusunda, nöbet tutuyor. Ayşe Demir, Meryem Arslan, Yüksel Gökalp ve Eşe Arslan baz istasyonu kurma amacıyla gelecek olanları kesinlikle camiye sokmayacaklarını belirterek, "Sağlığımızın bozulmasını istemiyoruz. Bu camiye baz istasyonu kurdurmayacağız. Onunu içinde avluda kadınlar olarak nöbet tutuyoruz. Bu durum mahallede özellikle kadınların  psikolojisini bozdu. Geceleri rahat uyuyamıyoruz. Gözümüze uyku girmiyor" dediler. Mahalleden yeni ev alan Eşe Arslan ise  "Çocuklarımız cami avlusunda oynuyorlar. Biz onların sağlığını düşünüyoruz. Ben buraya yeni geldim, Yeni ev aldım. Böyle olacağını bilseydim hiç ve alır mıydım?" diye konuştu. İHA

 


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler