YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çadır kentte öğrenci sayısı 6 bin oldu
Çadır kentte öğrenci sayısı 6 bin oldu
19 Şubat 2013 10:33
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan Süleyman Şah çadır kentte eğitim gören mülteci öğrenci sayısı 6 Bin’e ulaştığı bildirildi.

Süleyman Şah çadır kent eğitim alanında 12 kreş Türk öğretmen,17 Türk öğretmen,186 gönüllü Suriyeli öğretmen olmak üzere toplam 215 öğretmen görev yapıyor. Beş aydır kesintisiz olarak devam eden eğitim ve öğretim başarıyla sürdürülüyor.

Eğitim alanında yapıla çalışmaların sürdürüleceğini belirten kamp yönetimi, mültecilerin eğitimleri kesintisiz olarak devam edecektir denildi. Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler için Akçakale Süleyman şah konaklama tesislerinde, yeme-içme, barınma, giyim, sağlık hizmetleri, sosyal alanların yanı sıra, çocuklara eğitim imkanı da sunuluyor. Çadır kentte Suriyeli mülteci çocuklar için açılan 52 sınıfta toplam 6 bin öğrenci eğitim ve öğretim görüyor.

Akçakale Süleyman şah konaklama tesislerinde açılan 36 çadır sınıflarda ortaöğretim sınıflarında toplam 6 bin Suriyeli çocuk eğitim ve öğretimine devam ediyor. Bunun yanı sıra Bayanlara yönelik, biçki-Dikiş kursu, Kur’an kursu, Türkçe- Arapça kursu, bayan ve erkeklere İngilizce kursu, bayan ve erkeklere yönelik Türkçe kursu alıyor. Okullarda verilen eğitimleri ise Suriye’den Türkiye’ye sığınan çeşitli branşlardaki gönüllü öğretmenler görev yapıyor.

Çadır kentte Suriyeli mültecilere verilen eğitim ile ilgili olarak bir açıklama yapan Süleyman şah Konaklama tesisleri kamp müdürü Halil Tekyıldız “ Suriye’den Türkiye’ye sığınan Suriyeli vatandaşlar için Süleyman şah konaklama tesislerimiz içerisinde 36 tane sınıf oluşturduk. Bu sınıflarımız da şu an itibariyle 6 bin Suriyeli çocuğumuz eğitim ve öğretim görüyor. Ayrıca çeşitli alanlarda Suriyeli yetişkin bayan ve erkeklerimiz için, Türkçe- Arapça Kursu, biçki-dikiş kursu, Bayan İngilizce kursu, erkeklere Türkçe kursu gibi birçok alanda kurslar açtık. Çadır kentimizde eğitim ve öğretim alanındaki çalışma ve hizmetlerimiz aralıksız olarak devam ediyor.”dedi.

Suriyeli öğretmenler ise; Suriyeli çocuklarının eğitimlerinin aksamaması için kendilerine sunulan imkanlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti devletine ve yetkililerine çok teşekkür ettikleri dile getirdiler.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler