YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Buzdolabı kapaklarıyla izolasyon
Bayburtlu vatandaş, kış mevsiminde evini daha sıcak tutabilmek için evinin dış yüzeyini ve çatısını buzdolabı kapaklarıyla kapladı.
Buzdolabı kapaklarıyla izolasyon
06 Ekim 2009 / 19:10 Güncelleme: 06 Ekim 2009 / 19:19

Bayburt'un Esentepe Mahallesi Çeçenistan Sokak'ta bulunan iki katlı müstakil evi bulunan Nabi Melekoğlu, Bayburt'ta ağır kış şartlarının yaşandığını belirterek, "Kış döneminde evi ısıtmakta zorluk yaşıyoruz. Soba sıcaklığı hemen kayboluyor. Bende böyle bir çare ürettim" dedi. 

Bir süredir evi izole etmeyi düşündüğünü anlatan Melekoğlu, "İzolasyon sistemleri pahalı olduğu için benim aklıma bu yöntem geldi." diye konuştu. 

Buzdolaplarının ısıyı muhafaza etme özelliğinden farlı şekilde yararlanmak için bu yöntemi kullandığını anlatan Melekoğlu, "Araştırdım ve hurdacılarda buzdolabı kapakları buldum. Eni 70 ve 150 santimetre arasında değişen kapakları, tanesini 5 liraya satın aldım. Evin dış kısmını kaplamaya başladım. Ailemin de yardımıyla evin dış cephesini kaplama çalışmalarımı sürdürüyorum" şeklinde konuştu. 

Melekoğlu, sadece evin dış cephesini değil, çatısını da buzdolabı kapaklarıyla kaplayacağını, bunun için 350 adet kapak gerektiğini ifade ederek, "İmkanlarım ancak bu yönteme yetiyor. Ucuz olsa diğer izole sistemleri ile evimi soğuktan korumaya çalışırdım. Buzdolabı kapaklarının içinde, dolap aktif haldeyken içerisindeki soğuk havayı muhafaza etmesi için poliüretan malzeme bulunuyor. Bu malzeme geri dönüşümü olmayan ve doğaya zararlı bir madde. Hurdacılar topladıkları bu hurda kapaklardaki poliüretan maddeyi yakarak yada çöpe atarak yok ediyorlar. Fakat bu malzeme doğada geri dönüşümü olmadığından kaybolmuyor. İşte soğuk havayı homojen bir şekilde koruyan bu kapaklar sıcak havayı da geçirmiyor. Bu düşünceyle ben de evimin dış yüzeyini, mantolama tekniği ile kaplıyorum." şeklinde konuştu. 

Bayburt İl Özel İdaresi'nde çalışan Nabi Melekoğlu, boş vakitlerinde evinin dış yüzeyini buzdolabı kapaklarıyla izole etme işini sürdürdüğünü ve bu işlemi soğuklar başlamadan tamamlamayı planladığını anlattı.

 

İŞTE O GÖRÜNTÜLER...

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler