YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da villalar sular altında
Bursa'da villalar sular altında
30 Ocak 2010 13:50
Bursa'da her yağışta taşkın yaşanan Nilüfer ilçesindeki Altınşehir Mahallesi yine sular altında kaldı

Bursa'da her yağışta taşkın yaşanan Nilüfer ilçesindeki Altınşehir Mahallesi yine sular altında kaldı. Geçen yıl Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (BUSKİ) yaptığı milyonlarca liralık alt yapı yatırımına rağmen yüzden fazla villanın zemin katları sularla doldu. Gece yarısı eşyaları kullanılmaz hale gelen villa sahipleri isyan etti.

Edinilen bilgiye göre, dün gündüz Bursa'da etkili olan yağış, akşam saatlerinde Altınşehir yakınındaki derenin kabarmasına yol açtı. Bu arada yoğun yağış ve lodosla birlikte Bursa'ya su temin eden Doğancı Barajı'nın da kapakları açıldı. Böylece Altınşehir'in yakınından geçen dere maksimum seviyeye çıkınca, Altınşehir'in yağmur suyu tahliye şebekesinin bağlandığı dere, kollektörlerde toplanan suları çekemez hale geldi. Gece saatlerinde yağmur suyu kollektörlerinden geri dönen su yüzlerce eve girmeye başladı.

Akşam saatinde vatandaşlar, itfaiye ve arama kurtarma birliği ekiplerinden odalarına dolan suların tahliyesi için yardım talebinde bulundu. Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı bütün su tahliyesi yapan ekipler Altınşehir'e sevk edildi. BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi ile Arama Kurtarma Birliği ekiplerinin çalışmaları ile gece yarısına kadar devam etti.
Altınşehir'de yüzlerce milyar zarara uğrayan ev sahipleri yıllardır bitmeyen su baskını sebebiyle, yaşadıkları zararın tazmini için BUSKİ'ye dava açacaklarını belirttiler.

Bu arada, Beşevler Konak Caddesi'nde sağanak yağmurun etkisiyle istinat duvarı yıkıldı. Nazar Sitesi'nde park halinde olan otomobil yıkılan istinat duvarının enkazı ve devrilen bir ağacın altında kalarak hasar gördü. Olayda can kaybı olmadı.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler