YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da hastane yangını
Durumu ağır olan 3 hasta ambulanslarla diğer hastanelere sevk edildi
Bursa'da hastane yangını
07 Şubat 2010 / 07:43 Güncelleme: 07 Şubat 2010 / 10:44

Bursa'daki Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi'nin kazan dairesinde çıkan yangın nedeniyle, hastalar tahliye edildi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Hastanenin kazan dairesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangında, dumanlar ikinci kattaki yoğun bakım ünitesine kadar ulaştı.

Hastalar, sağlık görevlileri ve refakatçiler tarafından tahliye edildi.

Olay yerine çok sayıda ambulans ile itfaiye ekibi gönderilirken, durumu ağır olan 3 hasta, ambulanslarla diğer hastanelere sevk edildi.

Yangının itfaiye ekiplerince söndürülmesinin ardından hastane girişinde bekleyen hastalar tekrar kaldıkları bölümlere çıkarıldı.

Öte yandan Bursa Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesinden çıkan küçük çaplı yaygınla ilgili olarak, ''Durumun fark edilmesinin hemen ardından hastane yönetimi ve personeli tarafından hızlı bir şekilde müdahale edilerek, tutuşan filtreler söndürülmüştür'' dedi.

Akan, yaptığı yazılı açıklamada, sabah saat 06.00 sıralarında, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesinin merkezi ısıtma ve soğutma sisteminin bulunduğu alanda yoğun bakım klima santralinin içindeki filtrelerin kızması sonucu duman oluştuğunu belirtti.

Dumanın, merkezi sistem kanalıyla çok kısa sürede yoğun bakım servisine pompalandığını ifade eden Akan, şunları kaydetti:

''Durumun fark edilmesinin hemen ardından hastane yönetimi ve personeli tarafından hızlı bir şekilde müdahale edilerek, tutuşan filtreler söndürülmüştür. Diğer taraftan da yoğun bakım ünitesinde bulunan dört hasta derhal tahliye edilmiş, aynı anda 112, itfaiye ve İl Emniyet Müdürlüğüne haber verilmiştir. Yoğun bakım servisindeki 4 hastadan 3'ü hastanemizin diğer servislerindeki yataklarına taşınmış, terminal dönemde 'kansere bağlı son dönem' bulunan bir hasta ise tedbir amaçlı Bursa Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Diğer yatan hastalarımız tedbir amaçlı olarak tahliyeye hazır hale getirilmiştir.''

Tedbir amaçlı 112, itfaiye ve emniyet ekiplerinin hazır bulunduğu hastanede, hastaların herhangi bir zarar görmediğini ifade eden Akan, durumun hızlı bir müdahaleyle kontrol altına alındığını bildirdi.

Akan, hastanede durumun kontrol altına alınarak, işleyişin normale döndüğünü belirterek, tahliyeye hazır hale getirilen hastaların servislerine yerleştirildiğini kaydetti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ise kazan dairesi olarak bilinen merkezi ısıtma ve soğutma sisteminin bulunduğu alanda çıkan küçük çaplı yangının kısa sürede kontrol altına alınıp söndürüldüğünü, olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın yaşanmadığını bildirdi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler