YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Burada eğlenceye 'Engel' yok
Burada eğlenceye 'Engel' yok
27 Ağustos 2013 14:50
Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan 'Engelsiz Park', düzenlenen törenle hizmete açıldı. Parkın açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptı.

Açılış sonrası basın mensuplarına ve halka konuşan Fatma Şahin, önce insan diye yola çıktıklarını belirterek “İnsanı merkeze alarak hayat kalitesini yükseltecek engelli olsun, engelsiz olsun, genç olsun yaşlı olsun, kadın olsun erkek olsun 76 milyonun dili dini mezhebi inancı ne olursa olsun insanın hayat kalitesini yükseltmek bizim en temel görevimizdir” diye konuştu.

İleri demokrasiye gitmek için yerel yönetimlerin önemli olduğunu ifade eden Şahin, engellilere esas büyük engelin kararan vicdanlarda, engellileri görmeyen gönüllerde olduğunu bildiklerini belirtti. Bakanlık olarak engellilerin önündeki engeli kaldırmak için büyük bir gayret gösterdiklerini ve bu konuda 4 ana boyutta çalıştıklarını söyleyen Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“1'incisi eğitim, 2'incisi sağlık, 3'üncüsü istihdam, 4'üncüsü erişilebilirlik. İşte bu eğitim ve sağlık alanında son 10 yılda yaptıklarımıza baktığınız zaman bir fırsat eşitliği sağladık. Ana yasanın engellilere verdiği pozitif ayrımcılığı 10'uncu maddenin gereğini yaptık. Eğitim ve sağlık alanında çok önemli yapısal dönüşümleri başardık.

İki kalem üzerinde ulaştığımız erişilebilirlik ve beraberinde istihdam. İstihdam ilgili son 2 yılda yapısal dönüşümlere başladık. Sınav sistemini değiştirdik. Bedensel engelli, zihinsel engelli, işitme ve görme engellilerin ayrı sınavlara katılmasını sağladık. çalışıyoru 2002 yılında engelli işçi ve memurun toplam istihdamda olma oranı 15 bin iken bugün 53 bine çıkardık. son 2 yılda kamuda istihdam eden engelli sayısı ise 14 bin.Bütün parkların engelli engelsiz herkes için engellilere uygun hale getirilmesini istiyoruz. Bütün ayrımcılıkları reddediyoruz. Herkesin hayat kalitesini yükselterek, beraber yaşama dönüştürmek zorundayız.”
Ayrıca Şahın, Keçiören Belediye Başkanı Ak ile birlikte 'Keçiören Kampüsü' nün 2014 yılında açılacağının müjdesini de verdi. Mustafa Ak ise bir engelli vatandaşla birlikte yaptığı konuşmasında parkın hem engelli hem de engelsiz vatandaşlar tarafından kullanılabileceğini söyledi.

Hiç kimseyi ötekileştirmeden, dışlamadan aynı imkanlar içerisinde hayat standarlarının sağlanması gerektiğini kaydeden Ak, "10 bin metrekarelik alan içerisindeki park adeta kampüs olarak kullanılıyor. Hobi bahçeleri, hayvanat bahçesi ve yaşlılara hizmet veren bir alan olarak kullanılıyor. Ayrıca vatandaşların engelli çocuklarını emanet edecekleri bir misafirhane yaptık" diye konuştu. Ak, ayrıca parkın bir kaynaşma yeri olmasını temenni etti.

Açılışın ardından Bakan Şahin ve Başkan Ak, engelli vatandaşlarla birlikte parkı dolaşarak, park içerisindeki salıncaklarda engelli vatandaşları salladı.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler