YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunlar kedi mi köpek mi?
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde oldukça ilginç bir olay yaşandı. 6 yavru doğuran köpeğin yavrularından 3 tanesi kediye benziyor. Bıyıkları bulunan ve miyavlayan yavrular hem köylüleri hem de veterinerleri şok etti...
Bunlar kedi mi köpek mi?
22 Temmuz 2010 / 11:47 Güncelleme: 22 Temmuz 2010 / 11:47

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bir köpek, kediye benzer yavru doğurdu. Kedi gibi ses çıkaran ve bıyıkları bulunan yavru, köylüyü de veterinerleri de şaşırttı.

Çaycuma ilçesi Perşembe Beldesi'ne bağlı Bayat Köyü'nde Ramazan Köseli'ye ait Pinik cinsi köpek, yaklaşık 1 hafta önce doğurdu. Daha önce 5 kez doğum yapan köpeğin dünyaya gelen 6 yavrusundan 3'ü kediye benziyor. Kedi gibi ses çıkaran, bıyıkları bulunan yavru, görenleri şaşırtıyor. Kediye benzeyen yavrularına daha fazla hassasiyet gösteren anne köpeğin, yine bu yavrularını aşırı oranda kıskanması ve ağzına alarak insanlardan uzak bir ortama götürmesi de dikkat çekiyor. Köpek ve yavruların sahibi Ramazan Köseli, bu yavrulardan 3'nün kedi olduğunu iddia etti. Anne köpeğin bu yavrularını diğerlerinden daha fazla sevdiğini ve kolladığını belirten Ramazan Köseli, "Yavruyu ağzına alıyor, saklıyor. Kıskanıyor, kimseye dokundurtmuyor. Diğer yavruları ile birlikte emziriyor" diye konuştu. Köpek ve yavrularının evin altında bulunan ahırdaki özel bir odada barındığını belirten Ramazan Köseli, yavrulardan birinin doğumdan bir gün sonra öldüğünü söyledi. 7 çocuk babası Köseli, köpeğin doğum anını kızı Tuğçe'nin gördüğünü de ifade etti. Ramazan Köseli, "Doğumu olduğu akşam odası karanlıktı, ocak lambası ile baktı inanamadım. Sonra dışarı baktım, gerçekten kediler. Arkadaşlarıma söyledim, onlar da inanamadı. Beslediğimiz hayvanlar arasında hiç kedi yoktu. Birileri getirmiş olamaz. Köpek, benim evimin içerisinde kalıyor. Kim getirip koyacak. Öyle bir şeyin de imkanı olmaz" dedi. Kedi yavrularını ilk gördüğünde kurbağa benzettiğini söyleyen Tuğçe ise, "Sabah baktığımda köpek ve yavruları ayrı yatıyordu. Tekne kurbağası zannettim. Sonra bir baktım, iki siyah renkte kedi vardı. Biri de siyah,beyaz renklerdeydi. Bende şaşırdım anneme haber verdim" diye konuştu. Köseli'nin kedi iddiasını destekleyen köyün imamı İlyas Akyiğit ise şaşkınlıkla karşıladığı olayı Allah'ın takdiri ilahisi olarak değerlendirdi. Kedinin köpek doğurduğu iddiasını duyunca 30 kilometre uzaklıktaki başka bir köyden Basat Köyü'ne giden Halil Derin isimli bir vatandaş ise, Köseli'ye şöyle destek verdi;
"63 yaşıma geldim. Hayatım da böyle bir şey görmedim, duymadım. Bunları bir başkası koymuş olabileceğini düşünüyorum. O zaman da bu hayvan kendisinden olmayan yavruyu boğardı." Köseli'nin iddiasını doğru bulan ve olayın şokundan kurtulamadıklarını söyleyen köylüler, olayın ibret alınması amacıyla vuku bulmuş olabileceğine inanıyor.

VETERİNERLER DE ŞAŞIRDI

Haberin duyulmaya başlamasıyla çevre köylerden insanlar, köpek ve kediye benzeyen yavrularını görmek için Bayat Köyü'ne akın ediyor. Köpeği ve kedi yavrularını incelemeye giden Çaycuma Veterinerlik'te (Çayvet) görevli Veteriner Sağlık Teknisyeni Ali Yüzlü, yaptığı incelemede hayretler içerisinde kaldı. Yavruların bıyıkları ve ağız içi yapısı ile kediye benzediğini, özellikle ön pençeleri ile yüz yapısının ise diğer yavru köpekleri anımsattığını belirten Yüzlü, "Kedi gibi miyavlaması, kafamı karıştırıyor. Ayrıca bıyıkları diyebileceğimiz kıllar, diğer yavrulara göre daha belirgin. Bıyıkları ile ağız içi kısmı kediyi andırıyor. Fakat özellikle ön pençeleri ve yüz kısmı ise diğer yavruları daha çok anımsatıyor. Kedi mi köpek mi net bir şey söylemek mümkün değil. Çok şaşırtıcı. Yavrular ana rahminde gelişimin tamamlayamamış olabilir. Ama bu kez de miyavlaması ve bıyıkları aklıma geliyor. Anne köpek, kedi yavrularını bulmuş ve sahiplenmiş olsa, diğer yavrulara da çok benzemesi bu ihtimali zayıflatıyor. Aralarındaki bir başka farkta, bu kedi zannedilen yavrular yapı olarak daha zayıf, diğerleri ise daha gelişmiş olmasıdır" dedi.

Çaycuma Tarım İlçe Müdürlüğü veterinerleri ve bazı özel veterinerler de, köpek ve kedinin çiftleşmesine bile ihtimal veremeyeceklerini, böyle bir çiftleşmesinin şans eseri de olması halinde ise kromozom sayılarının farklılığı nedeniyle köpekten kedi doğmasının mümkün olmayacağını ifade etti.

Son 2 gün içerisinde 3 yavrudan 2'sinin öldüğü öğrenildi. (İHA)


 

biri kedi biri köpek
 // hamza
biri kedi yavrusu biri köpek yavruus gibi duruyo.......
22 Temmuz 2010 15:25
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler