YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugüne dikkat! Dünya bunu konuşuyor
Bugüne dikkat! Dünya bunu konuşuyor
15 Nisan 2014 11:35
Son 500 yılda sadece 3 kez gerçekleşen ''Kanlı Ay Tutulması'' olarak tabir edilen astronomi olayı bugün Türkiye saati ile sekiz elli sekizde başladı.

78 dakika boyunca sürmesi beklenen nadir tutulma olayı, 4 ''Kanlı Ay Tutulması''ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor.

Söz konusu tutulma, Dünya'nın uydusu olan Ay'ın gezegenin gölgesine girmesi ile başlayacak. Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesi ile birlikte de kanlı ay tutulması olarak adlandırılan tutulma olayı yaşanacak.

Nasa nadir görülen bu tutulma olayının nasıl gerçekleşeceğini ise bir animasyonla anlattı. Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan ay, koyu kızıl bir renge bürünecek.

Bu durum, tutulma olayı esnasında dünya'dan yansıyan güneş ışınlarının ay'ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor. Tutulma Türkiye'den gündüz saatlerinde gerçekleşeceği için izlenemeyecek.

19:36
 // 70 Lİ YILLARDA DA OLMUŞTU
Henüz emekleyen çocuktum. 1975 veya 78 gibi. O tarihlerde de böyle kıpkırmızı bir ay olmuştu. Geceydi. Çocuklar, teneke falan çalıyordu. Bir ara davul sesi de duymuştum. Demek istediğim; 500 yılda 4 kere oluyorsa ve bu tutulma ilk ise, benim gördüğüm neydi?...
15 Nisan 2014 19:36
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler