YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bugün yaşasaydı Türkiye daha ileri olurdu"
"Bugün yaşasaydı Türkiye daha ileri olurdu"
"Bugün yaşasaydı Türkiye daha ileri olurdu"
17 Nisan 2008 / 17:37 Güncelleme: 17 Nisan 2008 / 00:00

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 15. yıldönümünde Topkapı'daki Anıt Mezarı başında düzenlenen devlet töreniyle anıldı. Özal ailesinin ve hükümet adına Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in katıldığı törenin ardından vatandaşlar, Özal'ın mezarı başında dua etti. Gül de bir mesaj yayınlayarak Özal'ın seçkin bir devlet adamı olduğunu vurguladı.


Anıt Mezar'da düzenlenen tören Cumhurbaşkanlığı çelenginin mezara koyulması ile başladı. Saygı duruşu ile devam eden törene Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, oğulları Ahmet ve Efe Özal, eşi Zeynep Özal, çocukları Nazlı ve Turgut Özal, hükümet adına Devlet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul Valisi Muammer Güler, 52. Zırhlı Tümen Komutanı ve Batı Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Emin Alpman, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İçişleri eski Bakanı Abdulkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve resmi temsilciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunun ardında Özal ailesine taziyelerini bildiren vatandaşlar Özal'ın mezarı başına geçerek dua etti.


BUGÜN YAŞASAYDI TÜRKİYE DAHA İLERİ OLURDU
Tören sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, babasının bu gün yaşaması halinde Türkiye'nin birçok konuda daha ileride olacağını söyledi. Turgut Özal'ın vizyonu ile Türkiye'yi çok farklı noktalara getirebileceğini vurgulayan Ahmet Özal, "O, bu gün yaşasaydı Türkiye bu gün yaşadığı birçok sorunu geride bırakırdı. Güneydoğu sorunu daha farklı noktada olurdu. Avrupa Birliği konusunda Türkiye şu anda çok farklı bir noktada olurdu. Bu kadar özel televizyon Özal sayesinde var. Siz bu canlı yayınları Turgut Özal sayesinde yapabiliyorsunuz." ifadesini kullandı.


Anavatan Partisi Genel Başkanlığı'na aday olduğunu belirten Özal, partiyi tekrar Turgut Özal'ın çizgisine çekeceğini sözlerine ekledi.


Devlet töreninin ardından Anıtmezar'da Anavatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı da anma töreni düzenledi. Anıtmezar'da Turgut Özal adına kayısı ve lokma dağıtıldı.


BU YIL ÇANKAYA DA UNUTMADI
Bu yıl Çankaya Köşkü de Özal'ı unutmadı. Cumhurbaşkanı Gül bir mesaj yayınlayarak Özal'ın "seçkin bir devlet ve siyaset adamı olarak Türk siyasi tarihine damgasını vurduğunu" kaydetti. belirtildi. Gül mesajında, "Turgut Özal, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin kalkınması, milletimizin yücelmesi için çalışmıştır. Türk milleti, ülkemize hizmetlerinden dolayı Turgut Özal'a minnet ve şükran duymaktadır. Milletimiz Turgut Özal'ı ve hizmetlerini unutmayacak, kendisini daima sevgiyle hatırlayacaktır" dedi. Gül, mesajının sonunda, vefatının 15. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı saygı ve rahmetle andığını belirterek ailesine başsağlığı dileklerini iletti. (Cihan)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler