YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün okullu olduk sınıfları doldurduk
Bugün okullu olduk sınıfları doldurduk
24 Eylül 2009 16:13
Öğrenciler üç ay süren yaz tatilinin ardından, toplam 180 iş günü ve 8 ay sürecek yeni ders yılına ''merhaba'' dedi.

KANAL A HABER MERKEZİ - 2009-2010 eğitim öğretim yılı başladı. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen ders başı yaptı.

Öğrenciler üç ay süren yaz tatilinin ardından, toplam 180 iş günü ve 8 ay sürecek yeni ders yılına ''merhaba'' dedi.

Bu eğitim öğretim yılında Amasya, Trabzon, Burdur, Rize, Nevşehir, Yalova, Kırklareli, Isparta, Çanakkale, Muğla, Karaman, Kırşehir, Bilecik, Tunceli, Düzce, Giresun, Edirne, Kilis, Bartın, Uşak, Karabük, Bolu, Artvin, Eskişehir, Ardahan, Kırıkkale, Çankırı, Sinop, Gümüşhane, Bayburt, Kütahya ve Samsun'da 5 yaş grubundaki tüm çocuklar okul öncesi eğitime alındı. Ayrıca 1 milyon 307 bin çocuk da ilköğretime başladı.

2009-2010 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 22 Ocak 2010 günü sona erecek. Öğrenciler, 5 Şubata kadar tatil yapacak. İkinci yarıyıl 8 Şubatta başlayacak ve 18 Haziranda sona erecek.

TRAFİKDE SORUN YAŞANMADI

Okulların açıldığı ilk gün en büyük endişeyi her yıl trafiğin felç olduğu İstanbul yaşıyordu. Ancak korkulan olmadı, alınan önlemler İstanbulluya trafik kabusu yaşatmadı.

Çalışanlar işlerine, öğrenciler de okullarına zamanında ve sorunsuz olarak ulaştı. Yaşananlar, ciddi önlemler alındığında sorunların hiç de çözümsüz olmadığını gösterdi. Şimdi asıl soru ise bu önlemlerin neden tüm yıla yayılarak uygulanmadığı.

ÖNLEMLER İŞE YARADI

İstanbul günlerdir 2009-2010 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zilinin çalacağı 24 eylül perşembe, yani bugüne hazırlanıyordu. Çünkü yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin ders başı yapacağı mega kentte 13 bin servis aracı tarifiğe çıkarken, olası kazalarla da trafiğin aksamaması gerekiyordu.

Yolların kritik noktalarına 70 çekici hazır bekletilirken 7 bin trafik polisi ve bin 500 zabıta görev başındaydı. İlk gün ücretsiz çalışan toplu taşıma araçlarının sefer sayısı ise neredeyse iki katına çıkarılmıştı.

Sabahın 5 buçuğunda ise afet koordinasyon merkezindeki masa etrafında tüm yetkili birimlerin temsilcileri teyakkuzdaydı. 
Kameradan İstanbul trafiğinin kritik noktaları saniye saniye takip edildi. Anlık verilerle arazideki ekipler yönlendirilirken tedbirler işe yaradı. Ve İstanbul'da okulların açıldığı ilk gün korkulan olmadı. Alınan tedbirler birçok noktada etkili oldu.

Ancak hiç kaza olmadı da değil... Acıbadem köprüsünde göz göre göre gelen kaza yürekleri ağıza getirdi. Hızla gelen ve üzerinde iki kişiyi taşıyan motosiklet sol şeritte ilerleyen otomobile arkadan çarptı.

Motosiklettekiler metrelerce havaya fırlarken otomobil olduğu yerde 180 derece dönüdü. Hemen devreye görevliler girdi ve kazazedeler hastaneye kaldırılırken kısa bir süre aksayan trafik yeniden akmaya devam etti. Alınan önlemler sayesinde trafiğe çıkanların yüzü bugünlük güldü. Ancak sonraki günlerden kimsenin pek umudu yok.

Neredeyse her mevsim trafik çilesi çeken istanbullular, şimdi okulların açıldığı ilk gün işe yaradığı görülen tedbirlerin neden tüm yıl boyunca uygulanmadığını soruyor?

Alınan tedbirlerin maliyeti, trafiği rahatlatmak için her yıl hayata geçirilen yeni projeler ve bunlara harcanan paradan daha mı fazla? Yoksa sorun, bir gün için alınan bu tedbirler tüm yıla yayıldığında görev yapması gereken polis ve zabıta sayısının yetersizliği mi?

Tüm bu sorular cevap beklerken, trafikteki bu rahatlığın yıl boyunca devam etmesi için yetkililer kadar vatandaşın da duyarlı olması ve bireysel olarak alabileceği tedbirleri sürdürmesi gerekiyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler