YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün 'Dünya Su Günü'
Bugün 'Dünya Su Günü'
22 Mart 2015 18:46
Türkiye Erozyanla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Muğla Şubesi üyeleri, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla Sakin Kent Akyaka Mahallesi'nde yürüyüş düzenleyerek, kıyı ve plajlardaki çöpleri topladı.

TEMA üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan grup, Kadın Azmağı Deresi kıyısında toplandı. "Doğal Akvaryum" olarak adlandırılan Kadın Azmağı Deresi'nin, kenarında kazı çalışması yapılan otel tarafından kirletildiğini iddia eden üyeler, bölgenin temizlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için zabıta ekiplerine tutanak tutturdu.

Burada basın açıklamasını okuyan TEMA Vakfı İl Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Sergender Sezer, Sakin Kent Akyaka'nın korunması gereken önemli bir sulak alan olduğunu söyledi.

Dünya Su Günü olması dolayısıyla suyun önemine dikkati çekmek için eş zamanlı etkinlikler düzenlediklerini belirten Sezer, "Akyaka, doğasıyla, deniziyle, mimarisiyle de önemli bir alan. Kadın Azmağı Deresi'ni vahşice kirletme söz konusu. Azmak'ın suyu resmen kahverengi akıyor ve bu, çok hassas bir ekosistem. Hiçbir şekilde kirletilmemesi gerekiyor çünkü dökülen betonlar, kimyasal ve bunlar sürekli yer altı sularını kirletiyor" diye konuştu.

Doğal Akvaryum'un çok önemli sulak olduğunu vurgulayan Sezer, "Buradaki sazlıklar, kuş türleri, insanlar için Azmak çok önemli bir alan ve burada derenin kirletilmemesi için gerekli önlemler derhal alınmadır" ifadesini kullandı.

Açıklamanın ardından "hayat suda başladı, suyla devam ediyor", "su yoksa hayat da yok" ve "toprağa saygı" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, yürüyüş sırasında "su doğadır", "su gıdadır" ve "su sağlıktır" sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Akyaka Sahili'nde toplanan grup, plajda tiyatro oyunu sahneledi. Oyun, sahil kenarındaki vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Programın sonunda TEMA Vakfı üyeleri, çevreciler ve vatandaşlar, Akyaka ve Gökova Körfezi'yle ilgili farkındalık oluşturmak için Azmak kenarı, sazlıklar ve sazlıklar sahilinde temizlik yaptı.

 

AA

Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler