YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün 'Ay' tutulması gerçekleşecek
Bugün 'Ay' tutulması gerçekleşecek
25 Nisan 2013 08:48
Türkiye saatiyle bugün ay tutulması gerçekleşecek. Ay'ın parlaklığı hafifçe azalıp rengi kızıllaşacak.

TÜBİTAK Bilim ve Teknoloji Dergisi ile TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin hazırladığı 2013 Yılı Gök Olayları Yıllığı'na göre, bu yıl yaşanacak üç ay tutulmasının ilki bu gece yaşanacak.

Parçalı ay tutulması Türkiye saati ile 21.04- 01.11 arasında gerçekleşecek.

Bu tutulma Ortadoğu, Asya'nın büyük bölümü, Avrupa, Avustralya ve Antartika'dan gözlenebilecek. Ayın tamamı gökyüzünde dünyanın yarı gölgesinden geçeceği için parlaklığı hafifçe azalıp rengi kızıllaşacak fakat bu değişim tam ay tutulmasındaki kadar belirgin olmayacak. Tutulma ortası saat 23.07'de gerçekleşecek.

Tutulmanın tam ay tutulmasındaki kadar olmasa da çıplak gözle izlenebileceğini belirten Antalya'daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi uzmanları, yarı gölge tutulma başlangıcının 21.04, yarı gölge tutulma sonunun da 01.11, parçalı tutulma başlangıcının 22.54, parçalı tutulma sonunun da 23.21 olacağını dile getirdi.

Bu yıl toplam üç ay tutulması gerçekleşecek. 25-26 Nisan'daki parçalı ay tutulması ile 18-19 Ekim'deki yarı gölge ay tutulması ülkemizden gözlenebilecek. 25 Mayıs'taki yarı gölge ay tutulması ise ülkemizden gözlenemeyecek.

 

İHA

18:28
 // HÜSUF VE KÜSUF
Bu bir nevi mucizedir. Aynı zamanda Yaratıcının aba altından sopa göstermesidir. Bu ültimatom zamanı, müslümanlar 'hüsuf namazı' kılarlar. Güneş tutulmasında da 'küsuf namazı' kılınır. Bugün öğrendim, siz de öğrenin istedim. Rekatlar, ikişer rekat....
25 Nisan 2013 18:28
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler