YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yıl kış erken geldi!
Bu yıl kış erken geldi!
04 Kasım 2014 07:06
Bu yıl erken gelen kar Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkisini sert gösteriyor. Ulaşıma kapanan yollar ve yüksek kesimlerde mahsur kalanlar için ekipler alarmda...

Bu yıl erken gelen kar, Doğu Anadolu'nun ardından Doğu Karadeniz'de de etkili olmaya başladı. Artvin ile Ardanuç, Şavşat, Borçka ve Murgul ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 49 köy yolu ulaşıma kapandı. Yüksek kesimlerdeki kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Merkeze 25 kilometre mesafedeki Ahlat köyünün bin 750 rakımlı Saçınga Yaylası'nda bulunan çoban Naci Tüylü (45) 250 koyunuyla mahsur kaldı. AFAD ekipleri yarım metrelik karda, 1.5 saatlik yolculuğun ardından çobanı ve koyunlarını kurtardı.

Mahsur kaldılar

Rize Çamlıhemşin'de 3 gün önce Gito Yaylası'na giden 8 kişi, araçlarının bozulması sonucu arkadaşlarından yardım istedi. Ancak yardıma giden 3 kişi de yoğun kar nedeniyle Badara Yaylası'nda mahsur kaldı. Mahsur kalanların yardım çağrısı üzerine İl Özel İdare, UMKE, 5 kişilik AFAD ve jandarma ekipleri bölgeye gitti. Mahsur kalan 11 kişiden 3'ü kendi imkanlarıyla, 8 kişi de ekiplerin çalışması sonucu ilçe merkezine ulaşabildi.

Geçitler kapandı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde aniden bastıran kar kenti beyaza bürüdü. Van- Doğubayazıt arasında ulaşımı sağlayan 2 bin 550 rakımlı Tendürek Dağı geçidi ile Ağrı- Doğubayazıt arasındaki 2 bin 10 rakımlı İpek Dağı geçidi ulaşıma kapandı. Ağrı-Erzurum, İspir-Erzurum ve Bayburt-Aşkale karayolunda kar yağışı ve tipi nedeniyle trafikte aksamalar meydana geldi.

Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle Muş-Bulanık karayolundaki Kazana rampasında araçlar mahsur kaldı. Kara saplanan ya da yoldan çıkan araçlar, diğer sürücülerin ve köylülerin yardımlarıyla kurtarıldı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde aniden bastıran yoğun kar, kenti kısa sürede beyaza bürürken, tipi ve fırtına ise hayatı olumsuz etkiledi.

Erzurum ve Ardahan eski 6

Ardahan'da önceki gece başlayan kar 5 santimetreye ulaştı. Posof ilçesinde de etkili olan kar yağışı ilçeyi beyaza bürürken, elmalar dalında kar altında kaldı. Kar 2 köyün yolunu kapatınca, taşımalı eğitim gören öğrenciler okula gidemedi. 2 bin 550 rakımlı Ulgar Dağı'nda da ulaşım aksadı. Erzurum Oltu güne karla uyandı. Erzurum ve Ardahan'da gece en düşük hava sıcaklığı eksi 6, Kars'ta eksi 5, Ağrı'da eksi 4 derece oldu. Palandöken Kayak Merkezinde yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 5 metre, Sarıkamış'ta ise 3 metreye kadar yükseldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sinop, Artvin, Ardahan, Van, Hakkari ve Şırnak çevreleri yağışlı, diğer yerler parçalı ve az bulutlu olacak. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Artvin'in iç kesimleri, Ardahan, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler