YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yaz çok sıcak geçecek
Bu yaz çok sıcak geçecek
06 Haziran 2014 00:04
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu yaz çok sıcak geçecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak” dedi. Şen, Türkiye'de yıllık yağış miktarlarında homojen, eşit bir dağılım olmadığını söyledi. Türkiye'de en fazla yağış alan illerin Antalya, Bodrum, Zonguldak çevreleri olduğunu belirten Şen, şöyle konuştu: "Sağanak şeklindeki yağışlar kuraklığın habercisi. Hızlı yağan yağmur, yer altına geçmeden akıp gidiyor.

Son yağışlar da böyle oldu. Bu yaz çok sıcak geçecek. Yağışlar bir hafta sonra yerini sıcak havaya bırakacak. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklılarının iki derece artması ve Doğu Pasifik'teki deniz yüzey suyunun ısınması bu yıl El Nino'nun oluşmasına neden olmuştur. El Nino'lu yıllarda dünyada genellikle sıcak hava dalgalanmaları olur. Bu nedenle bu yaz özellikle temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçmesi bekleniyor.”

Yağdı yağdı ama işe yaramadı

Şen, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinin sıcak hava dalgasından en fazla etkilenen bölgeler olacağını ifade ederek, özellikle nemin fazla olduğu İstanbul'a dikkat çekti. Şen, ramazan ayında da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olacağını kaydetti.

"İstanbul'un 60 günlük suyu kaldı"

Şen, İstanbul'da barajların doluluk oranının yüzde 27 civarında olduğunu, yetkililerin bu durumu fark edip su kesintileri yaparak bazı önlemler almaya başladıklarını söyledi. Son günlerdeki yağışların yüzeysel yağışlar olduğunu, İstanbul'da şehirleşme fazla olduğu için çoğu yerde suların toprağa ulaşmadan akıp gittiğini belirten Şen, şöyle devam etti: “İstanbul'da barajlardan kış aylarında 2.5 milyon metreküp, yaz aylarında ise 3 milyon metreküp içme suyu kullanılıyor. Şu anda barajların doluluk oranı yüzde 27 civarında. Bu da 250 milyon metreküp civarında su kaldığını gösteriyor. Bu miktarın da ancak 150 milyon metreküpü kullanılabilir. Melen'den de su takviyesi yapılıyor. Eğer hiç yağış olmazsa İstanbul'un 50 günlük suyu kaldı. Melen'den yapılan takviye en fazla 10 gün daha uzatır. Bu da İstanbul'un en fazla 60 günlük içme suyu kaldığını gösteriyor. Yetkililer de arıza kaynaklı su kesintileri yaparak önlem almaya çalışıyor."

Yağmur yağıyor ama barajlardaki su azalıyor

Öte yandan İstanbul'u son günlerde etkisi altına alan yağmurun barajlara hiç bir faydasının olmadığı İSKİ verileri ile de ortaya çıktı.

İSKİ'nin verilerine göre İstanbul barajlarındaki doluluk günden güne azalıyor. Bugün itibariyle barajlardaki doluluk yüzde 26.44'e kadar gerilemiş durumda. Bir önceki hafta Perşembe günü ise doluluk yüzde 27.32 düzeyindeydi. Daha da önceye gidildiğinde 22 Mayıs tarihinde yüzde 28.86 düzeyinde olan doluluk o günden sonra istikrarlı bir şekilde düşmeye başladı.

Yağan yağmurların barajları dolduracağı beklentisinin aksine 26 Mayıs'ta yüzde 28'e gerileyen doluluk oranı kademe kademe düşerek yüzde 26 sınrına doğru yaklaşıyor.

 

AA

yazik
 // mesut oncel
sen 3kopru icin suyu denize akitirsan kalmaz tabi devlet insanlari yemeye kalkio...
06 Haziran 2014 01:26
00:45
 // ESKİDEN BURALAR HEP AĞAÇ İDİ
Her mevsim aynı haberler... Yok antartika soğukları gelecek, yok çöl sıcakları gelecek... Ama nedense bizim kış, aynı kış; bizim yaz aynı yaz... Bire on bahse girerim ki, bu yaz serin geçecek. Ağaçlar abi, ağaçlar... Ağaca dikkat......
06 Haziran 2014 00:45
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler