YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sokaklar mutlaka gezilmeli
Dünya üzerinde seyahat etmek için insanlığın icadı olan yollar ve sokaklar sayesinde gidemeyeceğimiz yer yok. Fakat bazı yollar ve sokaklar var ki, nereye gittiğini umursamadan üstünden geçmek isteriz.
Bu sokaklar mutlaka gezilmeli
05 Kasım 2014 / 19:52 Güncelleme: 05 Kasım 2014 / 20:22

Maksat o sokakta gezmek olsun, maksat o yolun yolcusu olmak olsun. İşte size, içinde kaybolasınız gelecek 15 sokak ve yol!

"Yol" deyip geçmeyin. Kimi zaman arabalarımızla kimi zaman yaya olarak, girdiğimiz sokaklar, caddeler, yollar hepsi ayrı birer macera, ayrı bir deneyim olabilir. Bir noktadan diğerine ulaşmak için araç olarak görmeyin bu yolları, amacınız yoldan geçmek olsun. Her yol güzel bir yere çıkmayabilir ama ya yolun kendisi güzelse? işte o zaman yola çıkmaya değmez mi? 

1.The Magic Roundabout - İngiltere

1-016.jpeg2-007.jpeg3-002.jpeg

Adını popüler bir çocuk programından alan bu garip "göbek"ten dönmek gerçekten ilk bakışta çılgınlık gibi gözükse de aslında yolculara saat yönünün tersinde yolculuk etmelerini sağlamak amacıyla yapılmış. 

1972'de açılan bu yolda özellikle direksiyonu solda olan bir arabayla seyahat etmek neredeyse imkansız. İngiltere'de direksiyonun sağda olmasının yarattığı sıkıntıyı gidermek için, göbeklerden dönüşü kolaylaştırma amacıyla açılan bu yolun ortaya çıkarttığı sonuç ise tam bir kargaşa.

Bu yol Türkiye'de olsa ve yol sorduğunuz kişi "İlerdeki göbekten sola dön" dese ve sizi bu göbeğe soksa, başınıza gelecekleri düşünebiliyor musunuz?

2.Lombard Street - ABD

4-001.jpeg5-001.jpeg

Sekiz virajlı bir yokuş olan bu sokaktan aşağı ister yaya ister aracınızla inebiliyorsunuz. Son derece şık ve şirin gözüken sokaktan aşağı inmek için tavsiye edilen hız; 8 km! Güzel bir bahçeymiş gibi görünen yol, pek çok film ve dizide de kullanılan bir mekan konumunda.

3. Baldwin Street - Yeni Zelanda

6-001.jpeg7.jpeg8.jpeg

Bu sokakta eğer yanınızda takoz yoksa arabanızı takip etmeyin! Ya da koşarak bu sokaktan geçmeyin çünkü 350 metrelik sokağın 161 metresi yer yer 90 dereceye varan eğimiyle zorlu bir yokuştan oluşuyor!

Yokuş boyunca sağda ve solda sıralı evler düzleştirilmiş zemin üzerine kurulduğu için, inanılmaz bir göz yanılgısına sebep olabiliyor.

9.jpeg

Eğer yolu düz görmeye çalışırsanız, bütün dünya size yamuk gözükebilir!

4. Yonge Street - Kanada

10.jpeg11-001.jpeg12.jpeg

 

Eğer bir arkadaşınızla Yonge sokağında buluşacaksanız ve size "Sokağın başındayım geliyorum" derse arabayla geliyor olması için dua edin. Çünkü Yonge, 56 kmlik uzunluğuyla dünyanın en uzun sokağı!

Misal şöyle örnekleyelim İstanbul'daki Bağdat Caddesi 9 kilometre, İstiklal Caddesi 1.4 kilometre uzunluğunda. Yonge Street'in uzunluğuna denk olarak ancak Harem-Gebze hattını örnek gösterebiliriz ki, araçla 44 dakika süren bu güzergah da ancak 51 kilometre!

Böyle bir sokağın bir ucundan diğer ucuna yürümek isterseniz, 9 saatlik kesintisiz bir yolculuğa hazır olmanız gerekir! 


5. 9 de Julio - Arjantin

13.jpeg14.jpeg15.jpeg16.jpeg

En uzun sokağı artık biliyorsunuz, peki ya en genişi? 9 de Julio, 1 kilometrelik uzunluğuyla İstiklal Caddesi'nden biraz daha kısa bir yolculuk imkanı sağlıyor ancak 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş caddesi konumunda?

Eğer buluşacağınız arkadaşınız "Yolun karşısındayım" derse yandı gülünüz keten helvanız! Çünkü yolun karşısına geçerken, önce iki şeritli bir yolu geçiyorsunuz. Ardından küçük bir parkın içinden geçiyorsunuz.

Sonra 7 şeritli bir yolu geçiyorsunuz ve dinlenme noktasına geliyorsunuz. Dinlenme noktasından sonra bir 7 şeritli yol daha geçmek zorundasınız, ardından yine küçük bir parkın içinden geçiyorsunuz.

Son olarak önünüzdeki iki şeritli yolu da atlatabilirseniz yolun karşısına geçmiş oluyorsunuz! 

6. Parliament Street & Reutlingen - İngiltere & Almanya

17.jpeg18.jpeg

Peki ya en dar sokaklar? Bu konuda özellikle iki sokak dünyada başı çekiyor. İngiltere'deki Parliment Street 60 cm'e yakın bir genişlikte, Almanya'daki Reutlingen sokağı ise ancak 30 cm'lik bir genişlikte geçiş imkanı sağlıyor.

Yani biraz kilolu bir vatandaşın bu sokakta sıkışıp kalması rahatlıkla gerçekleşebilecek bir durum. Ancak not etmemiz gerekir ki, yurdumuzda özellikle Hatay Antakya'da eski evlerin bulunduğu bölgedeki bazı sokaklar 31 cm'in de altında ancak sadece kediler, köpekler ve saklambaç oynayan çocuklar tarafından kullanılmakta. 31 cm'le gurur duyan Almanlar gelsinler bir de Antakya'yı görsünler deriz. 

7. Gize yolu - Mısır

19.jpeg20.jpeg

Dünyada seyahat etmesi en zahmetli ve güzel yollardan biri de Mısır'daki piramitler bölgesine giden Gize yolu. Tılın 7 ayı boyunca neredeyse 40 dereceye yaklaşan bir sıcaklıkta, çölün içinden geçen bu yolda seyahat ederken dünyanın 7 harikasından birinin manzarasına kendinizi kaptırabilirsiniz. Ancak yanınızda su bulundurmayı unutmayın! 

8. Demirköy Yolu - Türkiye

21-002.jpeg22.jpeg23-001.jpeg

Biraz da fantastik bir yolculuk yapmak isterseniz, dünyada çeşitli bölgelerde örnekleri bulunan manyetik yollardan biri olan Demirköy Yolu, Kırklareli sınırları içerisinde kalıyor. Yokuş yukarı bir şekilde ileri vitesteki bir arabayı geri geri rampadan yukarı çıkaran bu garip yolda seyahat etmek, tedirgin edici olabilir.

Bu tip yolların Amerika'dan Çin'e bir çok ülkede görülüyor olması dünyanın çeşitlik bölgelerindeki manyetik alanların aktif şekilde var olduğunu gösteriyor. Gerçekten de öyle mi? Hayır. Mesele tamamen ufuk çizgisiyle ilgili.

Eğer bir yol üstünde ufuk çizgisini göremezseniz, yolun yukarı mı yoksa aşağı mı gittiğini beyniniz çözümleyemez ve gözleriniz sizi yanıltmaya başlar. Bir noktadan sonra zihniniz sizi aldatmaya başlar ve yokuş aşağı gittiğinizi sandığınız bir yolda, yokuş yukarı çıkıyormuş gibi yorulursunuz. Bu yorgunluğunuzu beyniniz suni olarak üretir. Garip değil mi? 

9. Hana Highway - Hawaii

24-001.jpeg25-001.jpeg

103 kilometrelik bu yol, Hawaii adasında gidip görülecek en güzel manzaralardan birini oluşturur. Yol derelerin, patikaların ve dağlar boyunca uzanan virajlardan geçer. Kesinlikle hem araç hem de yaya yolculuk için muhteşem bir deneyim sunan Hana Highway'de seyahat etmek bir ayrıcalık. 

10. Passo dello Stelvio - İtalya

26-001.jpeg27-001.jpeg

Kuzey İtalya'da Alplerin doğusunda uzanan bu yol, virajlarıyla zorlu ve güzel manzaralı bir seyahat imkanı sağlar. 1820'lerde rotası çizilen yol Lombardiya ile Avusturya'yı birbirine bağlar. Özellikle bisiklet sürücüleri için tavsiye edilen yoldan geçmek kuvvetli bacak kasları istiyor. 

11. Guoliang Tunnel & Road Of Death - Çin & Bolivya

28-001.jpeg29-001.jpeg30-001.jpeg

Dünyanın farklı köşelerinde birbirinin adeta kopyası olan bu iki dağ yolu, tünellerden oluşan tehlikeli bir yamaç yolculuğu imkanı sağlıyor.

Ölümcül olduğu kadar, muhteşem bir maceranın da içine dalmanızı sağlayan bu iki yol genelde birbiriyle karıştırılır. Görünümleri hemen hemen aynı olan bu iki seyahat güzergahı, adrenalin müptelaları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. 


12. The Atlanterhavsveien - Norveç

31.jpeg32.jpeg33.jpeg

Dünyanın kuzeyinde benzer bir heyecanlı yolculuk yapmak isteyenler için ise Atlantik Okyanus Yolu olarak bilinen 8.3 kilometrelik güzergahı tavsiye edebiliriz. Bu yol muhteşem manzarasının yanında, korkutucu bir atmosferi de size sunuyor.

Yüksek dalgaların sizi yutacağını sandığınız yolculuk boyunca, bildiğiniz tüm duaları edebilirsiniz. Özellikle bu yolun ortasında fırtınaya yakalanırsanız dünyanın kaç bucak olduğu hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz! 

13. Angel Place - Avustralya

34.jpeg35.jpeg36.jpeg

 

Sidney'in en egzotik köşelerinden biri olan bu sokakta tepenizde sallanan kuş kafesleriyle kendinizi romantik bir film sahnesinde hissedebilirsiniz. Zemininde şiirler ve şarkı sözleri yazan, araç trafiğine kapalı olan bu sokak aynı zamanda Ash Street olarak da biliniyor. 

14. Maeklong Market Railway - Tayland

37.jpeg38.jpeg39.jpeg

Dünyada sokaklara kurulan pazarlar her yerde görülen bir şeydir. Ülkemizde de haftanın belirli günlerinde kapatılan sokaklarda pazar kurulması sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.

Ancak Maeklong Pazarı bir özelliğiyle diğerlerinden ayrılır. Çünkü bu pazarın içinden tren geçiyor. Kafanızda öyle geniş bir sokak da canlanmasın. Tren pazarın içerisinden geçerken kendinizi tezgahların üstüne atmaktan başka bir çareniz kalmıyor! 

15. Heidelberg Street - ABD

40.jpeg41-002.jpeg43-001.jpeg

Bir proje dahilinde, Detroit'te süslenerek dünyanın en ilginç noktalarından birine dönüştürülen Heidelberg sokağı, 25 yıldan fazla bir süredir renkli görüntüler sunmaya devam ediyor. 

Bonus: Bubblegum Alley - ABD

443-001.jpeg45-001.jpeg

Kaliforniya'da bulunan ve sakızlı sokak olarak bilinen sokak, 4 metrelik duvarlarla çevrili ve 21 metre uzunluğunda. 2. Dünya savaşından sonra oluşturulmaya başlanan sokak, binlerce çiğnenmiş sakızla kaplı.

Eğer mideniz kaldırırsa sakızlarla yapılan grafiti örneklerini görebileceğiniz sokak daha önce 1970'lerde ve bir kez de 1996'da temizlenmiş ancak sonrasında halk tarafından yeniden oluşturulmuş.

46-001.jpeg47-001.jpeg

Evet artık nereye gideceğinizi bilmiyorsanız bile nereden gideceğinizi biliyor olmalısınız!

 

RADİKAL

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler