YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu pazarın esnafı kadınlar
Bu pazarın esnafı kadınlar
08 Mart 2013 14:10
Trabzon'un merkeze yakın köylerinde çok sayıda kadın, ürettikleri ürünleri ''Kadınlar Pazarı''nda satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

 

Şehrin coğrafi yapısının engebeli olması nedeniyle kullanılabilir tarım arazilerinde zor koşullarda çiftçilik yapan Karadeniz kadınları, kendi emekleriyle ürettikleri soğan, maydanoz, marul ve lahana gibi yaş sebzeleri gün doğmadan Trabzon'a getiriyor.
 
Halk arasında ''Kadınlar Pazarı'' olarak bilinen ve sadece kadınların satış yapabildiği Pazarkapı Mahallesi'ndeki kapalı alanda tezgahlarını erken saatlerde açan yaklaşık 50 kadın, soğuk havaya aldırış etmeden, neredeyse maliyetine sattıkları ürünlerden kazandıkları parayla ailelerinin geçimine katkı sağlıyor.
 
Yıllardır yalnızca kadınların tezgah açtığı pazarın tek erkek esnafı var, o da tezgahlarda terazi olmadığı için satılan ürünleri cüzi rakamlar karşılığında tartarak geçimini sağlamaya çalışıyor. 
 
Ürettiklerini 10 yıldır ''Kadınlar Pazarı''nda satarak üç çocuğunu büyüttüğünü anlatan Fatma Altıntaş, "Özellikle erkeklerin kadınlara iyi davranmasını ve saygı göstermelerini istiyorum. Bunun dışında tek amacım buradan kazandığım parayla okuyan üç çocuğumun iyi yerlere gelmesini sağlamak'' diye konuştu.
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler