YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu maaşa çoban yok
Çoban sıkıntısının en yoğun yaşandığı illerden biri de Malatya....Asgari ücretin 2 katı üzerinde verilen maaşları az bulan çobanlar da muzdarip bu dertten, hayvan sahipleri de...Sorun kurs açılıp kalifiye çobanlık sertifikası verilerek giderilecek.
Bu maaşa çoban yok
19 Kasım 2010 / 14:06 Güncelleme: 19 Kasım 2010 / 14:41

Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Malatya'da da çoban sıkıntısı çekildiği bildirildi. Asgari ücretin iki katı fazlası  maaş verilecek  çoban bulunamayınca kurs açılıp, kalifiye çobanlık sertifikası verileceği belirtildi.   

Malatya'da çobanlık yapan Emin Baytok, "Çobanlık çok meziyetli bir iştir. Herkes yapamaz"ifadelerini kullandı. Çobanlık ücretinin fazla olduğunun söylendiğini, bu görüşe katılmadığını ifade eden Emin Baytok, "Bizler yılın 6-7 ayı çalışabiliyoruz. Yılın 12 ayı çalışamıyoruz. Dolayısıyla aldığımız ücret yüksek değil. Dağlarda akşama kadar hayvan yayıyoruz. Kolay bir meslek değildir"diyerek, "Bazen aylar oluyor şehiri göremiyoruz. Zamanımız sürekli mera ve yayla ve dağlarda geçiyor"ifadelerini kullandı.  
 Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ise, "Malatya'da çoban bulmakta zorlanıyoruz. Türkiye'nin birçok ilinde böyledir, ama Malatya'da çoban sıkıntısı had safhada. Çünkü, kalifiye çoban bulmak zor. İşi bilen çoban bulamıyoruz. Bu konu için eğitim kursu açacağız. Kursa katılanlara sertifka vereceğiz"ifade etti.  

Çobanların aylık 900 ile bin 300 TL arasında maaş aldıklarını söyleyen İhsan Akın, "Bin 300 TL gibi yüksek maaş verilmesine rağmen çoban bulamıyoruz. Bunun bir sebebi de, bu meslek 12 ay yapılan meslek değil. Yılın 6-7 ayı çobanlık yapılabiliyor. Diğer aylar mevsim şartları gereği hayvan otlatılamıyor"dedi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler