YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kuruma öyle şikayetler geliyor ki!
Bu kuruma öyle şikayetler geliyor ki!
11 Ekim 2013 14:40
Kamu Denetçiliği Kurumu ombudsmanlarına vatandaşlardan gelen şikayetler güldürüyor.

Kamu ile idare arasında sorunların çözümü için 6 ay önce kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu ombudsmanlarına, 'evlilik programında yüzüme bakmadıklar' ya da 'basketbol potası çok ses çıkarıyor' gibi ilginç şikayetlerin de aralarında bulunduğu toplam 6 bin şikayet iletildi.

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu kapsamında, kamu ile idarenin her türlü eylem, işlem, tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleme, araştırma ve önerilerde bulunmak üzere kurulan ve 29 Mart 2013 tarihinden itibaren şikayet alımına başlayan Kamu Denetçiliği Kurumu'na, bugüne kadar binlerce şikayet başvurusu yapıldı.

67 kadroya 3 bin başvuru 

Kamu denetçiliği konusunda bilgi veren kamu denetçisi (ombudsman) Zekeriya Aslan, 67 kişilik uzman kadrosu için 3 bin müracaat olduğunu ve 50'ye yakın uzman yardımcısı alımı yapılacağını söyledi. Zekeriya Aslan, kanuna bakıldığında neredeyse tüm sorunların kendilerini ilgilendirdiğini, yaklaşık 6 aylık sürede 6 bini aşkın şikayet aldıklarını dile getirdi.

"Basketbol potası çok ses çıkarıyor"

Şikayetlerde kamu personeli rejimi, atama kararlarında ciddi haksızlık iddiası, SGK işlemleri, enerji dağıtım şirketleri gibi konuların başı çektiğini belirten Zekeriya Aslan, ilginç şikayetlerden de örnekler verdi. Ombudsman Aslan, Ankara'da bir kadının evinin yakınındaki okulun bahçesinde bulunan basketbol potasının çok ses çıkardığı şikayetinde bulunduğunu, konuyu ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ileterek, daha sessiz bir sistem uygulanmasını istediklerini anlattı.

"Yüzüme bile bakmadılar"

Bir diğer ilginç şikayet, bir televizyon kanalında yayınlanan evlilik programına ilişkin oldu. Aslan, evlilik programına katılmak için başvuran bir kişinin davet edilmesine rağmen gittiğinde yüzüne bile bakılmadığı, yol parasını verilmediği şikayetinde bulunduğunu söyledi. Ombudsman Zekeriya Aslan, bu konuda da ilgili program yapımcılarına, bu tür durumlara dikkat edilmesi yönünde tavsiyede bulunduklarını ifade etti.

Milletvekillerini şikayet etti

Ankara'da bir memurdan, randevu talep etmesine rağmen Ankara milletvekilleriyle görüşemediği yönünde şikayet aldıklarını dile getiren Aslan, bu sorunun çözümü için "Biz memur arkadaşımızın bu şikayeti üzerine Ankara milletvekillerimize telefonla konuyu ilettik ve görüşmelerini sağladık" dedi.

En çok şikayet İstanbul'dan

İl olarak en çok şikayetin İstanbul'dan geldiğini belirten Zekeriya Aslan, Karadeniz'den gelen şikayetlerinse avukat desteği alınarak yapıldığını söyledi ve Karadenizlileri tebrik etti. Aslan, Kamu Denetçiliği Kurumu henüz yeni olduğu için nüfusun ancak yüzde 10'u tarafından bilindiğine dikkati çekerek, ücretsiz ve 6 ay içinde belirtilen sorunu çözmekle yükümlü olduklarını anımsattı.

 

DHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler