YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu köyde kadınlar tepkili
Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde, Kocelili çiftçi kadınlar kocalarından yakınıyor.
Bu köyde kadınlar tepkili
15 Ekim 2010 / 16:47 Güncelleme: 15 Ekim 2010 / 16:51

Bayraktar Köyü kadınları, eşleri için ,biz tarlada çalışırken onlar kahvede pinekliyor, diyor.

"BİZ OLMASAK YILAN GİBİ SÜRÜNÜRLER"

Bayraktar Köyü'ndeki çiftçi kadınlar basın açıklaması yaptı. Kendileri tarlalarda çalışırken eşlerinin kahvelerde oturduğuna dikkat çeken kadınlar, erkekler için, "Biz olmasak yılan gibi sürünürler" dedi.

Köylü kadınlar, gündelik hayatta, odunu getiren, sobayı yakan, hayvanlara bakan, tarlayı eken, ekinleri toplayan, pazara giden bizleriz ancak eşlerimiz kapının önüne koysa sığınacak hiçbir şeyimiz yok" diyerek dert yandı.

ÇİFTÇİ KADININ ADI YOK

Çiftçi kadınlar, "Bizler tarlada, bağda, bahçede, serada, ahırda, bitkisel ve hayvansal üretimin gerçekleşmesinin yanında, evin işlerinin yapılmasında, çocukların ve eşlerin her türlü işlerinin hazırlanmasında en büyük görevi üstleniyoruz. Bu yılki ana temamız, tarımda çalışan kadınların sosyal güvence sorunudur. Bizim erkek çiftçilerden bir farkımız yok. Biz kadın çiftçiyiz ev hanımı değiliz. Emeklerimizin resmi istatistiklerde yer almasını istiyoruz.  Dünya üzerinde tarımsal iş gücünün yüzde 40'ını kadınlar oluştururken, ülkemizde istihdam edilen kadınların ise yüzde 75'i tarımsal alanda çalışmakta. Ülkemizde kadına ait mülkiyet olsa da,  arazi üzerinde söz sahibi olan erkeklerdir. Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde tek isteğimiz, kendi sosyal güvencemizle garanti altında yaşamaktır"diyerek devlete seslerini duyurmaya çalışıyor.  
 

İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler