YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu köyde içki içmek yasak!
Bu köyde içki içmek yasak!
25 Mart 2010 14:59
Edirne merkeze bağlı 300 haneli Kemalköy'de içki içmekte, satmakta yasak. "Kim koymuş bu yasağı?" diyorsanız, yasak tam 50 yıl önce ihtiyar heyeti tarafından konulmuş...

Edirne merkeze bağlı 300 haneli Kemalköy'de içki içmekte, satmakta 50 yıl önce ihtiyar heyeti tarafından yasaklanmış. Köylüler 50 yıllık bu geleneği hala sürdürüyor. Köyde içki satışı yapılmıyor, düğünlerde dahi alkol alınmıyor.

Türkiye'nin en batısında Kapıkule Sınır Kapısı'na 3 kilometre uzaklıktaki 300 haneli ve bin 100 nüfuslu Kemalköy yaklaşık 50 yıldır içki içmekte, satmakta yasak. Köyde içki satış ruhsatı bulunan iki markette de alkol ürünleri satılmıyor. Türkiye'nin en çok alkol tüketilen kentlerinin başında gelen Edirne'de bu uygulamayı duyanlar şaşkına dönüyor. Köyde alkollü içecek satışı konusunda resmi bir yasaklama kararı yok, ancak yıllardan beri gelenekselleşen durum bunda etkili oluyor.
Köyde fırın işleten Mehmet Çakıcı (45) "Bu köyde içki içmekte satmakta yasak. Köyde içki içende var. Ancak onlarda alkol almak isterse çarşıdan alıp evlerinde yada arazide içebiliyor. Sokak aralarında, düğünlerde içki kesinlikle içilmiyor. Muhtarımızın da bu kurara titizlikle uyulmasına dikkat ediyor. Oda içki içilmesini istemiyor" dedi.

Köyde bakkal dükkanı işleten Aza Cemalettin Özgür ise köyde yıllardır içki içilmediğini ifade ederek, "2 tane market var. Yasak olduğu için satılmıyor. Eskilerden kalma bir yasak bu. İçki ruhsatımda var ama satmıyoruz. Başka köylerde satılıyor. Hatta geçerken komşu köydekiler içki almak istiyor. Satmadığımızı duyunca bize 'nasıl bir köy burası. Her köyde satılıyor sizde niye yok' diyorlar. Bende bizim köyde yok. Satmıyoruz biz diyorum. Köyde içen var ama çok az. Gençliğe kötü örnek olmaması için satmıyoruz" diye konuştu. (İHA)

içki içilmeyen kemal köy hakkında..
 // selami yanto
kim demiş kemel köyde içki içilmiyo diye- bütün içkiciler orda her gece kafa çekiyolar sağda solda serbest olsun balide herkes yerli yerinde içsin en fazla içki tüketen köyy bilmeyen bildirilirr...
17 Nisan 2010 19:30
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler