YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BU kangal literatüre girdi
BU kangal literatüre girdi
09 Mart 2010 22:46
SDÜ çiftliğinde 14 yavru dünya getiren 22 aylık kangal literatüre girdi

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi'nde sertifikalı çoban köpeği yetiştirmek için kurulan çiftlikte 22 aylık Kangal köpeği bir batında 14 yavru dünyaya getirdi. Bu durumun kangal köpekleri için sıra dışı olduğu, literatürde de çok az rast rastlanıldığı belirtildi. 

Aktan, "Kangal köpeklerinde batın genişliği dediğimiz sayı iri köpek sınıfına girdikleri için 6 ile 8 arasındadır. Fakat bizim bu köpeğimiz 9'u erkek 5'i dişi olmak üzere 14 adet yavru dünyaya getirdi. Sıradışı bir durum bu. Genellikle yavru fazla olduğunda anne bakamamakta. Fakat şu anda yavrular sağlıklı görünmekte." dedi. Aktan, Kangal köpeklerinde literatürde ilk defa bu sayıyı duyduğunu belirtti.
 

Annenin yavrulara bakması halinde yavruları büyütmeyi düşündüklerini ifade eden Aktan, amaçlarının nitelikli çoban köpekleri yetiştirerek ait oldukları çoban sürülerinin içine göndermek olduğunu anlattı.
 

Çiftlikte, Kangal ve Akbaş ırkı damızlıklar olduğuna değinen Aktan, "Akbaş, dünyanın en iyi sürü koruma köpeği seçildi. Kangal ise üçüncü sırada geliyor; fakat daha popüler hayvanlar. Şu anda 20 kadar Kangal köpeğimiz var. Üç tane de Akbaş çoban köpeğimiz var. Sertifikalı üretip, ihtiyaç sahiplerine vereceğiz." dedi. CHA

İŞTE ANNE KANGAL VE 14 YAVRUSU


 
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler