YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu defile tartışmaları yeniden alevlendirdi
Bu defile tartışmaları yeniden alevlendirdi
Bu defile tartışmaları yeniden alevlendirdi
22 Nisan 2008 / 14:39 Güncelleme: 22 Nisan 2008 / 00:00


İslami kesim kabuk mu değiştiriyor?Muhafazakar kesimde son yıllarda görülmemiş görüntüler ortaya çıkıyor. En genel yakıştırma 'İslami sosyete' ya da 'yeşil sosyete'..


Sosyolog Nur Vergin, bu durumu ekonomik açıdan zenginleşmesiyle İslami sınıfın yaşam ve kıyafet tarzının değişmesi olarak görüyor.


Tekbir Giyim'in 2008 İlkbahar-Yaz koleksiyonun tanıtıldığı Yeşilköy'deki defile ilginç görüntülere sahne oldu.. Bu defile tartışmaları yeniden alevlendirdi.


REUTERS: TURKEY FASHİON


Muhafazakar ve diğer kesimlerin tartıştığı konu, artık Reuters Haber ajasının fotoğraf karesine girdi. ’Turkey fashion (Türkiye moda)’ başlığı altında, bu defileden görüntüleri servise koyan ajans, fotoğrafların altında, "İslami tarzda çalışan modaevi İstanbul’da defile düzenledi" diye yazdı.


YENİ ŞAFAK: ÖZGÜRLÜK RÜZGARI


Defileye Yeni Şafak'ın bakışı Hürriyet ve Milliyet gibi olmadı. Gazete birinci sayfanın göbeğine iki büyük fotoğraf koydu ve defileyi "Özgürlük rüzgarı" başlığıyla verdi. Haberde moda tarifi ve kıyafetlerin analizi de yapıldı: "Abiye kıyafetlerin yoğun şekilde tanıtıldığı gözlenen defileye, yeşil, sarı, pembe, beyaz ve altın renkler damgasını vurdu."


HÜRRİYET: YEŞİL SOSYETE BATI BASININDA


Hürrriyet ve Milliyet gazeteleri ise kendi penceresinden baktı. Dini motifleri ön plana aldı. Namaz kılınmasını ve ilahi okunmasını gündeme getirdi. Türkiye'nin imajının tesettürlü görüntülerle anılmasından rahatsız olduğu iması yapıldı.


SOSYOLOG NUR VERGİN NE DİYOR?


Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı, bu durumu Sabah'a yorumladı: "İslami muhafazakâr kesimin ekonomik olarak orta ve üst sınıflara eklemlenmesiyle yaşam ve giyim tarzlarında da bir değişiklik gözlemleniyor. Yerli modacılar kadar yabancı modacılarda bu yeni pazarın farkına vardı. Avrupalı modacı buradaki pazara girerken Avrupai unsurları, nedimelerin duvağı taşıması örneğinde olduğu gibi, giyim tarzını yerli modacılara göre daha fazla aşılıyor. Gitgide daha sosyetik hal olan İslami kesim içindeki düğünlerde eğer önümüzdeki günlerde nedimelerin duvak taşımasına benzer manzaralar görürsek bu aşı tutmuş demektir."


İŞTE ÜNLÜ HABER AJANSI REUTERS TARAFINDAN DÜNYAYA GEÇİLEN O DEFİLENİN FOTOĞRAFLARI


Defileden renkli görüntüler 3


Defileden renkli görüntüler 4


Defileden renkli görüntüler 5


Defileden renkli görüntüler 9


Defileden renkli görüntüler 10


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler