YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu dede ancak vatandaş oldu
77 yıl sonra vatandaşlık numarası alan İsa dede yaşadığını ispatladı
Bu dede ancak vatandaş oldu
30 Ocak 2010 / 16:46 Güncelleme: 30 Ocak 2010 / 16:48

Iğdır'da 77 yaşında olan kimsesiz ve kimliksiz İsa Çelik dede, yıllardan sonra vatandaşlık numarası alarak resmiyette yaşadığı ispatlarken, Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı tarafından Sosyal Hizmetler İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştirildi.  
 

Iğdır merkez Yeni Mahalle'de oturan İsa dedenin, kimliksiz ölmek istemediği yönündeki açıklamalarının basında yer alması yetkilileri harekete geçirdi. Iğdır Valisi Saffet Karahisarlı'nın talimatı ile harekata geçen Iğdır Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri, İsa Çelik'e, 1312 Sayılı Yasa'nın 2.  Maddesi de yer alan "Türkiye'de doğan ve vatandaşlığını ana ve babasından doğumla kazanamayan çocuklar doğumlarından başlayarak Türk vatandaşıdırlar" maddesince vatandaşlık numarası çıkartılarak Türkiye Cumhuriyeti kimliği çıkartılması için de işlemleri başlatıldı. Iğdır İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nde kayıt altına alınan İsa Çelik, 1933 doğumlu olarak 77 yaşında ilk kimliğine kavuşacak.   
 

İsa Çelik, tavukları ile birlikte, çöplüğe dönen evinden alınarak sıcak ve temiz bir yuva olarak Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştirildi. İlgililere teşekkür eden Çelik "Allah devletten razı olsun. Bana bu kış gününde sahip çıktı. Bu sıcak yuvaya geldiğim için çok mutluyum. Daha önce vatandaşlığım olmadığı için çoğu imkanlardan faydalanamıyordum. Artık vatandaşlığım var çok mutluyum. Eski evimden tavuklarımı getirirlerse çok mutlu olurum" dedi. 
 

Yetkililer ise İsa Çelik'i verilecek sağlık raporunun beklendiğini belirterek "İsa dede için zihinsel engelli raporu verilirse Iğdır Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşantısına devam edecek, sağlam raporu verilirse de iyi bir huzur evine yerleştirileceklerini belirttiler. 
 

7 yaşında iken yaylacılar tarafından bulunan kimsesiz İsa Çelik, kimliği olmadığı için askerlik de yapmadı. Gençliğinde bir kez evlenen ve 1 kızı olan İsa Çelik, önce kızını, sonra da eşini kaybetti. Yıllarca çobanlık yaparak yaşamını sürdüren Çelik, yaşlandıktan sonra hiçbir iş yapamadığı için yardıma muhtaç duruma geldi. Kimliği olmadığından, ne yeşil kartı ne de sosyal yardımlaşma fonunda kaydı bulunmayan dede, komşuların yardımı ile geçimini sağlıyordu. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler