YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu da 'Ergenekon' dolandırıcılığı
Korkudan ne yapacağını şaşırdı
Bu da 'Ergenekon' dolandırıcılığı
03 Ağustos 2009 / 23:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bursa'nın Keles İlçesi'ne bağlı Karaardıç Köyü'nde çiftçi 47 yaşındaki Emin Kayır, 'Kızın Ergenekon'dan aranıyor' denilerek dolandırıldı. 
 
Cep telefonundan arayan kişilere 10 binin üzerinde kontör gönderen Emin Kayır'ın durumundan şüphelenen kontör bayii ve köy muhtarı Hüseyin Kaçar durumu polisi bildirince, dolandırıcılık olayı ortaya çıkarıldı.


Karaardıç Köyü'nde oturan Emin Kayır'ın geçen hafta Cuma günü ortaya çıkan dolandırılması olayı iddiaya göre şöyle gelişti. Gizli numaradan aranan Emin Kayır'a önce telefon numarasının 20 yaşındaki kızı Tülay Kayır adına kayıtlı olup olmadığı soruldu. Telefonun kızına ait olduğunu söyleyen ve 'numarayı nerden biliyorsunuz' diye soran Kayır'a telefondaki kişi, "Kızının Ergenekon ile bağlantısı var. Kızın da aranıyor. Ona bir şey olmaması için dediklerimizi yapman gerekiyor" dedi.


KORKUDAN NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI


Telefondaki sesten korkan ve söylediklerine inanan Kayır, 'Ne yapmam gerekiyor' diye sordu. Talimat yağdırmaya devam eden telefondaki kişi bu kez şunları söyledi:


"Operasyon başladı. Belirli saatlerde seni arayacağız. Polise sakın gitme. Telefon görüşmelerimizde baba- oğul ilişkisini kullanacağız. Benimle konuşurken sen bana 'oğlum' ben sana 'baba' diyeceğim. Belirli saatlerde senden kontör isteyeceğiz. Sen de bize göndereceksin. İlk istediğimiz kontörlerin parasını sen vereceksin, daha sonra istediğimiz yüklü kontörlerin parasını ise emniyetten gelip ödeyecekler. Sana da 45 bin lira ödül vereceğiz."


Üç değişik erkek sesi kullanan dolandırıcılar, kendilerini zaman zaman savcı ve komiser olarak tanıttI.


KONTÖR BAYİİ MUHTAR OLAYI ÇÖZDÜ


Olayın duyulmaması için durumu kimseye anlatmayan ve sabah saatlerinden itibaren arandığında kontör gönderen Kayır, en son köy muhtarı olan Hüseyin Kaçar'ın kontör bayiine gitti. Kayır, saat 21.00'e kadar 10 bin 150 kontörü istenilen telefona gönderdi. Saat 21.00'den sonra biner biner kontör istemeye başlayan Kayır'ın durumundan şüphelenen Muhtar Hüseyin Kaçar durumu polise bildirdi. Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Emin Kayır'ın ifadesi alınarak aranan numaralar tespit edildi. Olayla ilgili soruşturma başlarken, Emin Kayır, hem yaşadığı şokun etkisi hem de dolandırılmanın verdiği üzüntüyle köyüne döndü.


2 BİN LİRA BORÇLANMIŞ


Köyde durumu yakınlarıyla paylaşan Kayır, "O kadar çok korkmuştum ki ne yapacağımı şaşırdım. Her talimat geldiğinde korkuyordum. Arkadaşlarımdan esnaftan borç alarak kontör almaya koşuyordum. Gelen talimat üzerine değişik yerlerden kontör alıyordum. En son kontör aldığım muhtar durumdan şüphelenince beni kurtardı. 2 bin liranın üzerinde borç para aldım. Ben bu borcu nasıl ödeyeceğim" diye yakındı.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler