YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu çınar tam 815 yaşında!
Bu çınar tam 815 yaşında!
25 Haziran 2013 11:16
Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Çakıllı Beldesi’nde bulunan Çınar Ağacı adeta 815 yıldır zamana meydan okuyor.

 

Çakıllı Beldesi’ndeki bir çay bahçesinde bulunan 815 yaşındaki Çınar Ağacı, genişliği 9 metre boyu 20 metre ile 815 yıldır yem yeşil bir şekilde ayakta duruyor.

Çınar Ağacının bulunduğu parkın işletmesini yapan Bülent Kösem; “Çınar Ağacımız 815 yaşında. Çapı 9 metre yüksekliği 20 metredir. Çınar ağacımızın yaşı gerçek zaten baktığınızda bunu anlıyorsunuz” dedi.

Ağacı görmeye Türkiye’nin çeşitli illerinden gelenler olduğunu belirten Kösem; “Yetkililer her sene gelip ağacımızın bakımını yaparlar. Bizde kendi elimizden geldiğince ağacımızın bakımını yapıyoruz. Şehir dışından ağacımızı duyup gelenler çok oluyor. Genelde Ankara, İstanbul, Edirne, Tekirdağ’dan gelenler oluyor. Ağacımızın altında çay içmek, fotoğraf çekmek, kahvaltı yapmak çok keyif verici.”

“Ağacımız doğal klima gibi"

Ağacımızın bulunduğu park serin oluyor. Parkta güneşten korunmak için şemsiye açmamıza gerek kalmıyor. Ağacımız klima gibi. Parkın her tarafını serin yapıyor. Babalarımız, dedelerimiz bize şöyle derdi;” biz kendimizi bildik bileli bu ağaç burada.” Bu bölgede bu ağaç kadar büyük ve eski bir ağaç daha yoktur” şeklinde konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler