YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu çağrıya lütfen kulak verin
Her gün 4 bin çocuğun ölümüne neden olan olumsuz çevre sağlığına ve temiz su yokluğuna dikkat çekilek olan 22 Mart günü bir dizi etkinlik yapılacak.
Bu çağrıya lütfen kulak verin
20 Mart 2010 / 17:47 Güncelleme: 20 Mart 2010 / 17:52

Günümüzde küresel olarak geleceğin en büyük ortak sorunları arasında yer alan “İklim Değişikliği”nin nedenlerinden olan temiz su kaynaklarının yok olması dünyada 1.1 milyardan fazla kişinin temiz sudan yoksun yaşamasına neden oldu. Her 22 Mart’ta dünyanın gündemine getirilmeye çalışılan ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle bu yıl da ilginç etkinlikler yapılacak.

Her dünya vatandaşının temel ihtiyacı olan tuvalet temizliğine dikkat çekmek için pazartesi günü Guinness Rekoru’nu kırmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu, dünyanın çeşitli şehirlerinden aynı anda belirli kamu tuvaletleri önünde binlerce kişiden oluşan kuyruklar oluşturacak. Rekor denemesi Paris, Londra, Berlin, New York, Yeni Delhi, Cape Town ve Afrika’nın çok sayıda kentinde yapılacak. 1.1 milyar insanın halen temiz sudan yoksun olarak yaşadığı dünyada var olan kaynakların da hızla tükendiği belirtilerken bu yılki tema “Sağlıklı Dünya için Temiz Su” olacak.

Yeryüzündeki suyun yüzde 97’si tuzlu. Geriye kalan ve büyük bir kısmı Kuzey ve Güney Kutuplarındaki buzullar içinde donmuş halde bulunan yüzde 3’lük tatlı su kaynakları için ise insanlar, bitkiler, yaban hayat, tarım ve sanayi rekabet eder durumda. Son 10 yılda bu kısıtlı su arzı üzerindeki küresel su talebi 6-7 kat arttı. Bu oran dünya nüfusu artış oranının iki katından fazla. Öte yandan, dünya nüfusunun 2025’te 8.3 milyara, 2050’te ise 10-12 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Halen, yoksullar başta olmak üzere dünyada 2.4 milyar insan yetersiz ve kalitesiz su nedeniyle sağlıksız koşullarda yaşıyor. Dünyanın birçok bölgesinde yaşanmakta olana kırsal alanlardan kentlere göç, çok sayıda insanın yeterli sağlık hizmetlerinden, güvenli içme suyundan, çevresel olarak güvenli yaşam koşullarından yoksun alanlarda yaşamalarına sebep olmaktadır.
 

Dünya Su Örgütü’nün temiz su kaynaklarının yok olmaması için bazı pratik önlem çağrıları ise şöyle;

• Çamaşır makinenizi veya bulaşık makinenizi tam dolu iken çalıştırınız.
• Duşlarınızı kısa alınız ve duşunuza akış debisi düşük olan duş başlıkları takınız.
• Tıraş olurken veya dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayınız.
• Musluklarınızda su sızıntılarını önemseyin.
• Sızıntı yoluyla israf olan su miktarları çok büyük miktarlara ulaşabilmektedir.
• Armatürlerinizi ve tesisatınızı sızıntılara karşı kontrol ettiriniz.
• Bahçenizde bitkilerinizi sabah serinliğinde, buharlaşmanın minimum olduğu saatte sulayın.
• Tuvalet sifonlarınızı gerekmedikçe çekmeyiniz.
• Suyu çeşmeden içen yerlerde boruda ısınan su sebebi ile su soğuyuncaya kadar boşa akıtılır.
• Suyu boşa akıtmak yerine soğutmak için buz kullanın.
• Evlerinizde su tasarrufu sağlayacak özellikte armatürler kullanın.
• Armatür satın alırken su tasarrufu sağlayıcı özelliği olup olmadığını araştırın.
• Bulaşıklarınızı elle yıkadığınızda durulamak için direkt çeşmeden akarsu kullanmayınız.
• Durulamaya ara verdiğiniz durumlarda suyunuz kapatmayı ihmal etmeyiniz.
• Meyve ve sebzelerinizi çeşmeden akan su yerine uygun bir kapta yıkayınız.

Bu arada Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü 22 Mart günü, Su hakkındaki çalışmalara destek vermek için bu alanlarda çalışmalarda bulunanlara Dünya Su Ödülü verecek. İHA

insan var,kendi yok...
 // ibrahim çelikoğlu
Yüz yıllarca Dünyayı sömürenler,sesleri en fazla çıkanlar.İnsan hakları vs.Kendi vatanlarında insan hakkını en üst düzeyde tutanlar,
kapılarının dışındakilerinin kanını emmekten zevk alırlar.Kendine insan,dışarıya canavar.Hem öyle bir canavarki çenesi çok kuvvetli.
Tuttuğunu koparıyor..Suçu kendimizde aramak gerek.Çalışmaz,
öğrenmez,tembel,başkalarından beklersek çocuklarımız hastalanır ölür.Çoğuda mikroba karşı gelemez,sinirleri biter delirir...
20 Mart 2010 18:37
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler