YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu bir sevgi masalı
Bu bir sevgi masalı
Bu bir sevgi masalı
11 Mayıs 2008 / 12:11 Güncelleme: 11 Mayıs 2008 / 00:00

Tıp eğitimini Bulgaristan’da tamamlayan Dr. Ayten Bahtiyar, 37 yıl önce yerleştiği Babadağ İlçesi’nde sağlık ocağında doktor olarak çalışmaya başladı.


Dr. Bahtiyar, aynı yerde sağlık memuru olan eşi Macit Bahtiyar’la çocukları olmadığı için evlatlık almaya karar verdi. Yardım derneklerinin faaliyetlerine de katılan Dr. Ayten Bahtiyar, 1975 yılında gittiği İstanbul’da, bir çocuk yuvasında gördüğü minik Arzu’yu evlat edindi. İşte Dr. Bahtiyar’ın 33 yıllık sevgi öyküsü:


"Kızım Arzu’yu gördüm, kanım kaynadı. Henüz 1.5 yaşındaydı. ’Bu bebeği ben istiyorum’ dedim. Evlatlık edindiğimde kızımın özürlü olduğundan şüpheleniyordum. Çünkü, bazı ilaçlar veriliyordu. Tedavisi için Bulgaristan’daki kayınvalidemin yanına götürdüm. Oradaki hocalara gösterdim. Ve otizm teşhisi konuldu." Buna rağmen evlat edinme kararından vazgeçmediğini belirten Dr. Bahtiyar ve eşi, kendilerini bugün 34 yaşında olan kızları Arzu’ya ve tüm engellilere adadı. 1998’de Denizli Zihinsel Engelliler Derneği’ni kuran ve Denizli 0- 6 yaş Çocuk Yuvası’nın oluşturulmasına da öncülük eden Dr. Bahtiyar, yuvadaki çocukların bakımı için gece gündüz demeden çalıştı. Arzu da annesinin kendisine verdiği sevgiye, uğrunda gösterdiği mücadeleye kayıtsız kalmadı. Avrupa Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda 25 m. sırtüstünde ve 2003’te Dublin’deki Dünya Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda aynı dalda şampiyon olup birincilik kürsüsüne çıktı. Dr. Bahtiyar, 1.5 yıl önce eşini kaybedince kızı Arzu Bahtiyar’la baş başa kaldı.


Başbakan’ın davetlisi


Yardım kuruluşları için çalışmalarını sürdüren Dr. Bahtiyar ve kızı Arzu, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından başlatılan proje kapsamında Denizli’nin "Süper Ailesi" seçildi. 16 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gidecekler. 81 ilden 81 ayrı başarı öyküsüne sahip olan süper aileler, Başbakan Erdoğan ile birlikte Aile Sofrası’na oturacak. Bahtiyar, o gün Başbakan’a, zihinsel engelliler için isteklerin yer aldığı bir mektup verecek. HÜRRİYET

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler