YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu balığın elleri var...
Bursa'da 1.50 metre boyunda balıkçıların ağlarına takılan balığın yüzgeçlerinin ele benzemesi görenleri hayrete düşürüyor...
Bu balığın elleri var...
18 Eylül 2010 / 14:58 Güncelleme: 18 Eylül 2010 / 18:00

Bursa'da balık av mevsiminin başlamasıyla birlikte engine açılan balıkçılar 1.5 metre uzunluğunda fener balığı tuttu. Balığın yüzgeçlerinin insan eline benzemesi balıkçıları hayretler içinde bıraktı.

"Vira bismillah" diyerek Çanakkele taraflarına doğru balık avlamaya çıkan balıkçıların ağlarına 1.5 metre uzunluğunda ve 26 kilo ağırlığındaki fener balığı takıldı. Balıkçılar, ağlarına takılan balığı Bursa'ya getirdi. Yüzgeçleri eli andıran balığın teşhir edildiği tezgah vatandaşların akınına uğradı. İlginç balığı gören bazı vatandaşlar cep telefonları ile fotoğraf çekti.

Fener balığının önceleri rağbet görmediğini, şimdiyse lüks restoranların vazgeçilmezi olduğunu belirten balık market işletmecisi Süleyman Yurtdaş, "Derin ve dip sularda yaşayan fener balığını diğer balıklardan ayıran en bariz özellik, tıpkı bir balıkçının oltayla balık yakalaması gibi avlanmasıdır. Özellikle Çanakkale Saros körfezi ve Edremit körfezinde yaşayan fener balığı, bir dip balığı olup, hayli büyük kafasında geniş yayvan ağzı ve keskin dişler bulunuyor. İri kafanın üst kısmında otomobil farına benzeyen iki patlak göz yer alıyor. Her iki yanı kontrol edebilecek açıya sahip gözlerin önünde ise biri kısa, diğeri uzun iki anten bulunuyor. Balık, avlanmak için kullandığı 40 santimlik antenin ucunda beyaz renkli, ışık saçan bir deri parçası taşıyor" dedi. (İHA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler